fallback

Ванкувър е най-застрашеният от балон пазар на имоти в света

Лондон и Стокхолм са следващите в класацията на UBS

19:03 | 27.09.16 г. 2

Ванкувър е лидер в класацията на швейцарската банка UBS за най-застрашените от балон пазари на жилища в света, съобщава CNBC.

Проучването Global Real Estate Bubble Index на банката разглежда ситуацията на пазара на имоти във водещите градове в света, като ги оценява според риска от балон. Данните на банката сочат, че цените на жилищата в най-застрашените от балон пазари на жилища са се повишили с почти 50% от 2011 г.

UBS посочва, че цените на жилищата във Ванкувър не са били засегнати от световната финансова криза и продължават да растат, въпреки отслабените цени на суровините. Пазарът е успял да получи тласък от силното търсене както на местните купувачи, така и на чуждестранни инвеститори.

Непосредствено след Ванкувър в класацията са Лондон и Стокхолм. С изключение на Милано като цяло ниските лихви еврозоната са тласнали всички водещи градове в Европа в най-рисковата зона на класацията, посочва се в доклада. В резултат цените на жилищата в Лондон, Стокхолм, Мюнхен и Цюрих достигат нови рекордно високи нива с корекция на инфлацията.

В доклада се подчертава, че има риск от балон и на пазарите на жилища в Париж и Женева.

Дийн Търнър, икономист в UBS Wealth Management, коментира пред медията, че основен двигател на цените на жилищата са оптимизмът и притокът на капитал към сектора на имотите. Огромна роля на пазара обаче играят и централните банки и разхлабената им парична политика.

Друг от водещите глобални жилищни пазари – Ню Йорк, е оценен в доклада като пазар със справедлива стойност на жилищата. Според експертите цените на имотите в Голямата ябълка са с почти 25% под нивата отпреди 10 години.

Не така обаче стоят нещата при наемните равнища в града. Според експертите те са с 50 на сто по-високи спрямо 2006 г., т.е. са сред най-високите в света.

Чикаго пък е нареден сред градовете, където биха могли да бъдат направени доста изгодни сделки с имоти. Темповете на ръст на цените на жилищата там изостават в сравнение със средното за САЩ и се счита, че в момента пазарът е доста подценен.

В глобален мащаб цените на имотите продължават да растат, т.е. рискът от прегряване на пазара не е никак малък, става ясно от доклада. Търнър обаче подчертава, че в условията на ниски лихви и доходност от правителствените облигации имотите продължават да са атрактивни за инвеститорите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:49 | 06.09.22 г.
fallback
Още от Анализи виж още