Агро Финанс АДСИЦ е закупил 413 дка през юли и към края на месеца притежава 130 501 дка земеделска земя, показва месечният бюлетин на дружеството, публикуван чрез Бюлетин Investor.bg. От началото на годината АДСИЦ-ът е придобил 4 064 дка земеделска земя.
Инвестираните средства от дружеството за закупуване на земята са в размер на 36,9 млн. лв. при средна цена на целия портфейл, с включени всички разходи, от 283 лв. на декар.
84% от земята е с категории III-V, а 57% от всичката земя се намира в областите Монтана, Плевен и Враца.
През юли 2010 дружеството е отдало под наем и аренда още хиляда декара земи, като за стопанската 2009/2010 са отдадени общо 115 хил. дка (88% от притежаваните) при средно арендно плащане от 20 лв. на декар.
Към края на юли дружеството е събрало 99% от вземанията си по договори за аренда и наем за 2007/2008 и 92% от вземанията за стопанската 2008/2009.
Към 31 декември 2009 бяха отдадени под наем и аренда 89 хил. дка земи, като за седем месеца дружеството договори ползването на нови 26 хил. дка.
Наскоро Агро Финанс подписа анекс към договора с обслужващото си дружество Агро Финанс Консулт ЕООД, според който възнаграждението, което то получава, вече ще се изчислява спрямо стойността на придобиване на инвестиционните имоти, а не върху балансовата стойност на активите на Агро Финанс.
Това означава, че възнаграждението ще намалее, тъй като в активите по баланс влизат преоценките, които обикновено увеличават стойността на придобиване на имотите. Очакваното намаление на разходите за обслужване според самото дружество е в размер на 29% от следващото тримесечие.
През първото полугодие на 2010 приходите от продажби на АДСИЦ-а се увеличиха с 56% на годишна база до 1,35 млн. лв., а нетната печалбата скочи със 108% до 610 хил. лв.
В интервю за Investor.bg отпреди месец изпълнителният директор на дружеството Десислава Йорданова сподели, че очаква повишение на рентите с 10-15% за стопанската 2010-11.
Последната сделка с акциите на Агро Финанс на БФБ е от 30 юли на цена 0,90 лв. за брой, което представлява спад от 7,7% от началото на годината и повишение от 4,7% за последната година. Пазарната капитализация на компанията е в размер на 29 млн. лв.
Свързани компании:


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро
Еврото, цените и властта: Накъде върви държавната намеса?
Сериалът "Тед Ласо" променил живота на Хада Уодингам