Месечен ръст на жилищните кредити от 1,91% до 8,22 млрд. лв. отчитат банките през септември 2009 г., показват изчисления на Investor.bg на база данни на БНБ.
Това е най-големият месечен ръст за последните 6 месеца, като за 8-ми пореден месец общият портфейл от жилищни кредити на населението бележи рекорди. На годишна база жилищните кредити се увеличават с 11,28%.
Ръстовете на месечна и годишна база при жилищните кредити през септември са по-високи от общите ръстове на целия кредитен портфейл на банките (включително фирмените кредити), които са 1,7% на месечна база и 5,05% на годишна база. При фирмените кредити ръстът на месечна база е 1,1%, а на годишна 3,7%.
Още по-мощно се увеличават потребителските кредити с 4,28% ръст през септември на месечна база до 7,56 млрд лв., което е най-големият месечен ръст от април 2008 г. или за последните 16 месеца.
Ръстът на годишна база е 4,74%, което е по-малко от годишния ръст при жилищните кредити или при общия кредитен портфейл на банките.
Данните са много по-добри от тези в САЩ например, където през юли спадът на портфейла от потребителски кредити достигна 10,4% на годишна база, докато в България и по време на кризата има ръст.
В следващите месеци може да видим и покачване на новоотпуснатите жилищни и потребителски кредити, тъй като през периода ноември 2008 г. - февруари 2009 г. спадът на годишна база беше между 58 и 76%. Тоест новоотпуснатите кредити в следващите месеци, ще бъдат сравнявани с изключително ниска база.


Ето кога и как варненци могат да изхвърлят безплатно опасните си отпадъци
Централният плаж в Обзор въведе нова услуга - онлайн резервации на чадъри и шезлонги
Район на Варна потъна в мръсотия
Асен Василев: Всички ще плащаме дълга от 3,8 млрд. евро на „Прогресивна България“
Хаджидимитров: Очаквам цените на бензина и дизела да са доста под 1,50 евро
Новините в развитие
Катар планира бързо да възстанови производството на LNG след отварянето на протока
Фаркас: Администрацията ще намери начин да стимулира Иран да преговаря
Фаркас: Ако войната свърши, ще се върнат обвиненията в корупция срещу Нетаняху
Кантрил от PIMCO: Геополитическият риск не е отпаднал
Електрическото BMW X5 ще има батерия от 141 кВтч за Европа
Умалено копие на двигател на Ferrari се продава по-скъпо от нова Dacia
Skoda тества новия Peaq в Америка
Новият Nissan Skyline е готов само за 26 месеца
В София вече има 1 мегават зарядна станция
Мъж катастрофира край Чепеларе, прилошало му
Лавров: Терористичните актове на Украйна в Черно море будят тревога
След палежа: Скопие уверява, че насилието няма да бъде толерирано
Мъж с 3,52 промила подкара общински камион и помете кола и ограда
Никола Цолов след поредния удар под кръста: Ще се върнем по-силни