fallback

Петте най-важни финансови урока за вашите деца

Вижте как да научите малчуганите да спестяват, да харчат и да управляват финансите си още от ранна детска възраст

09:45 | 27.10.13 г. 14
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Имайки предвид колко важни са финансовите навици за живота ни, изненадващо е, че в училище децата не учат за парите. Като родител можете да предадете на детето си важни финансови уроци. А и трябва да го направите, съветва списание Forbes.

„Погледнете ипотечната криза и колко много семейства изгубиха домовете си – 3,9 млн. домакинства. Вижте сумата – студентските заеми са за над 1,1 трлн долара. Задълженията ни по кредитни карти наброяват 845 млн. долара. Пределно ясно е, че възрастните не знаят много за парите. За да помогнем на следващите поколения да не допускат грешката на възрастните и за да водят един приличен финансов живот, те трябва да знаят основните неща за парите“, казва авторката на бестселъра на New York Times „Get a Financial Life“ Бет Коблайнър. Тя е i член на Консултативния съвет по финансовите въпроси към президента.

Коблайнър казва, че още на тригодишна възраст децата могат да разберат що е то спестяване и харчене. Проучване на University of Cambridge разкрива, че децата формират паричните си навици на 7-годишна възраст.

„Колкото по-рано родителите започнат да извличат предимствата на моментите, в които използваме пари всеки ден, толкова по-добре ще се справят нашите деца. Например, дайте на 6-годишно дете два долара и го оставете да избира кой плод да си купи. Родителите са тези, които могат да изградят финансовото поведение на своите деца. Така че зависи от нас да отгледаме поколение от умни потребители, инвеститори, вложители и дарители“, казва тя.

Ето кои са най-важните уроци, които децата трябва да научат, когато достигнат определена възраст.

Когато децата са на възраст от 3 до 5 години...

Урокът: Може да се наложи да почакаш, докато се сдобиеш с това, което искаш.

„Това е урок, който хората от всички възрасти трудно усвояват“, казва Коблайнър. Въпреки това способността за отлагане  на удовлетворението може да ни подскаже колко успешно ще бъде детето, когато порасне. Децата на тази възраст трябва да разберат, че, ако искат нещо, те трябва да почакат и да спестят пари, за да си го купят.

Давайки за пример своето семейство, тя казва: „Когато влезем в някой магазин, ако аз кажа „Нямаме пари, за да купим това“, те са умни - знаят, че имаме кредитни карти. Ето защо аз бих казала: „Тук сме, за да купим подарък за еди-кой-си, затова няма да купим нищо за теб, защото не за това сме тук“. След този урок децата бързо ще научат, че посещаването на магазините невинаги означава, че непременно трябва да купиш нещо.

Дейности за децата на тази възраст

1. Когато детето ви чака на опашка, да кажем, за да се качи на люлките, обсъдете с него колко важно е да се научи да чака, за да постигне това, което иска.

2. Направете три буркана с надписи „Спестявания“, „Разходи“ и „Дарения“. Всеки път, когато вашето дете получава пари – дали за това, че е помогнало с домакинската работа, или е получило пари за рождения си ден, нека да пусне еднаква сума във всеки един от бурканите. Позволете на детето си да похарчи сумата в буркана с надпис „Разходи“ за малки неща като бонбони например. Парите в буркана „Дарения“ могат да отидат при някого, за когото знаете, че има нужда, или да дарите за каузата на някой приятел. Парите от буркана със спестяванията нека да похарчи за по-скъпи неща.

3. Позволете на детето си да си постави цел, например, да си купи играчка. Уверете се, че тя не е прекалено скъпа, за да може да се сдобие с нея скоро, а не след няколко месеца. Ако вашето дете си постави за цел да притежава скъпа играчка или нещо друго, предложете му подходяща програма, с която да постигне целта в приемливи срокове. Коблайнер казва, че докато оказването на помощ е личен избор за всяко семейство, на тази възраст, малко насоки биха могли да помогнат на детето да спести и да постигне целта си.

Всеки път, когато вашето дете сложи пари в буркана със спестяванията, помогнете му да ги преброи, за да знае с колко пари разполага. Говорете с него за това от колко се нуждае, за да постигне целта си и точно кога ще стане това.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:20 | 14.09.22 г.
fallback