fallback

Блокирането на акции в Централен депозитар дава допълнителна сигурност

Това е добра възможност за физическите лица, които не могат да ползват попечител за обезпечаване на финансовите им инструменти

09:32 | 12.12.14 г. 4
Автор - снимка
Редактор

"Може ли да блокирам акциите си, така че да са по-защитени, тъй като не смятам да ги продавам?“ – попита читател на Investor.bg.

Търсенето на финансова сигурност е все по-актуално. Квестори влязоха в ИП Статус инвест АД през октомври. Фондът за компенсиране на инвеститорите ще плаща за притежавалите сметки в КТБ чрез Райфайзенбанк /България/, като гарантираната сума е до 40 000 лв. В четвъртък пък започна изплащането на депозитите в КТБ до 196 000 лв., обезпечени от Фонда за гарантиране на влоговете в банките. 

Пенсионните и договорните фондове задължително ползват попечител за вложенията си в български акции. Защитата е следната. Когато ПФ продава акции, той подава поръчка до посредника си, посредника прави сделка и праща съобщение на Централен депозитар АД кой е продавача. Също така пенсионният фонд праща съобщение до попечителя си, който е различен от посредника по сделката, като този попечител (наричан и депозитар) също изпраща съобщение до Централен депозитар АД. Ако липсва едно от двете съобщения (на посредника или на попечителя) Централен депозитар не приключва сделката. Същото е при покупките.

Подобна политика на ползване на депозитар (попечител) или второ лице, освен посредника, спазват и някои чуждестранни инвеститори на родния ни капиталов пазар, основно фондове. Просто правилата им ги задължават да ползват такава защита. Тя обаче струва пари и то не малко, често изчислявана като процент от активите, а друг път е твърда сума на година. При всички случай проверка на Investor.bg показа, че това са над няколко стотин лева на година до десетки хиляди.

Физическите лица, които имат български акции имат само една защита - посредника си. Няма второ независимо лице, което да потвърждава пред Централен депозитар, че нареждането за сделка е истинско.

Във връзка с питането на нашият читател се обърнахме към Централен депозитар АД относно възможността за допълнителна защита наречена „блокиране на акциите“. Когато едни акции са блокирани, търговията с тях е забранена и всъщност невъзможна, защото без вдигането на блокировката, приключването на сделката не може да стане.

Ето какво отговори Централен депозитар на нашите въпроси.

- Притежавам например 10 000 акции от дружество Х. Може ли да ги блокирам, като си платя такса на Централен депозитар АД за блокирането, но без да имам задължение към някого и без да има особен залог, а просто така, за да са блокирани? Целта ми е допълнителна сигурност за акции, които не планирам да търгувам. Колко струва блокирането?

ЦД: Блокиране на притежаваните от Вас финансови инструменти е възможно, като за целта е необходимо да изпратите по пощата нотариално заверено заявление (или попълните и подпишете такова в деловодството на ЦД), към което следва да приложите и платежно нареждане за извършено плащане. Таксата за блокиране на ФИ по заявка на титуляр е 24 лв. с ДДС, а за деблокирането им (в бъдеще) е 60 лв. с ДДС.

- Колко време отнема блокирането/деблокирането от подаването на заявката?

ЦД: От един до няколко часа, така че не можем да се ангажираме с конкретен срок. В повечето случаи (особено в случаите на блокиране/деблокиране на ФИ) изпълнението на заявките се извършва с най-висок приоритет. В случаите, когато заявка/молба е заведена в деловодната система след 16:30 ч., е възможно да бъде обработена на следващия работен ден.

Трябва да се подчертае, че съгласно нормативната уредба, инвестиционните посредници ще бъдат в нарушение на същата, ако сключат сделки за продажба на ФИ, върху които има наложени тежести и/или блокировки.

В обобщение, блокирането струва 24 лв. на емисия, а разблокирането 60 лв., или общо 84 лв. за целия период на блокирането. Блокираните акции се разблокират сравнително бързо, минимум за 1 час, а максимум за 1 ден, което е сравнително приемлив срок.

До момента няма публично известен случай на откраднати (загубени) акции, държани при инвестиционен посредник. В миналото имаше случаи на откраднати акции, държани по лична сметка (тоест не са при посредник, който реално ги пази). Така имаше възможност с фалшиво пълномощно да бъдат продадени, поради което няколко инвестиционни посредника загубиха лицензите си преди около 10 години. Оттогава има малко случай. Например два независими източника на Investor.bg споделиха за проблем с откраднати ценни книжа и то от клиентска сметка при инвестиционен посредник, тоест от по-сигурния регистър Б. Може би не е далеч времето, когато ще има SMS известяване за направена сделка и/или за трансфер на ценните книжа от дадения посредник, подобно на банките, търговския и имотния регистри. Разбира се активните спекуланти може да бъдат затрупани от стотици SMS-и в рамките на деня. При всички случай борсовата индустрия закъснява с уведомяването за сключени сделки и изходящи трансфери на пари и акции спрямо банките и държавните регистри.

Предвид ниската цена на блокирането и деблокирането (84 лв. за цялата операция, без значение колко години ще стоят блокирани), който желае може да избере тази допълнителна защита.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:16 | 08.09.22 г.
fallback