Цените на потребителските стоки и услуги във Великобритания забавиха темпото си на растеж през юли, но остават за четвърти пореден месец над заложения от правителството инфлационен таван от 3%.
Данните на британския статистически офис показаха, че индексът на потребителските цени е нараснал с 3,2% на годишна база през юли, което се оказа повече от очакваната от икономисти инфлация от 3,1%.
Все пак темпото на годишен ръст на цените е по-слабо в сравнение с 3,4-процентното им увеличение от май. Целта на Английската централна банка обаче е да поддържа годишната инфлация близо до, но под таргет-нивото от 2%. Определеният от правителството инфлационен таван е 3 на сто.
Това може да накара Английската централна банка да пристъпи по-скоро от очакваното към повишение в своя основен лихвен процент. Един от членовете на нейния Комитет за парична политика вече гласува за повишение на основната лихва от 0,50% на 0,75% през юни.
В сравнение с нивата си от май потребителските цени във Великобритания са нараснали с 0,1%, което се оказа също над очаквания от пазарните анализатори нулев растеж. Най-много поскъпват транспортните услуги заради поскъпването на петрола през юни.
Основният индекс на потребителските цени, който изключва хранителните стоки, алкохолните напитки и тютюневите изделия, нараства с 3,1% на годишна база, което е най-големия му ръст, откакто данните се водят през последните 13 години.
Данните за инфлацията повишиха курса на британската лира срещу долара с 0,3%, като към 13:40 ч. българско време двойката GBP/USD се котира на ниво от 1,5079 долара за лира.


Коя е най-голямата грешка на шофьорите в трафика?
Първо заседание на Съвета за реформи в туризма ще се проведе в Министерския съвет
Добра реколта на ечемик и пшеница в Добружда
Черно море започна седмицата с двуразови тренировки
12-годишна спаси майка си след инсулт зад волана на АМ „Струма“
Зелената енергетика в действие: Иновациите на Веолия Варна
Златото може да загуби само при трайна стагфлация, но тя е малко вероятна
Надпреварата за центрове за данни в космоса, част 6
Дебютът на Amazon в бързите доставки изтри $15 млрд. от оценката на конкурентите
Надпреварата за центрове за данни в космоса, част 5
В Китай направиха ван с лукс на частен самолет и собствена тоалетна
Най-странният автомобилен клаксон е измислен от филмово студио
Новото Audi Q7 дебютира в България
12-годишно момиче спря аварийно кола и спаси майка си на магистрала "Струма"
Пет легенди, които промениха автомобилния спорт
25 надуваеми лодки задържаха митничарите на „Лесово“
Екоминистърът освободи шефа на РИОСВ - Бургас
Жертвите на земетресенията във Венецуела надхвърлиха 1700 души
Иван Христанов: 7 млн. българи не знаят какво ядат
Заради Украйна: Русия ликвидира кариерата на големия руски актьор от "Кухня" Дмитрий Нагиев