Излишъкът по текущата сметка на Япония неочаквано се сви за втори пореден месец заради по-слабото представяне на износа и намаляването на инвестиционния доход на японците от чужбина.
Данните за пореден път подчертаха, че глобалното забавяне на икономиката може да намали инерцията, с която японската икономика се възстановява от най-тежката си рецесия в следвоенния период.
Положителното салдо по текущата сметка на страната намалява с 18% на годишна база до 1,1 трлн. йени (12,3 млрд. долара) през юни, пише Bloomberg. Износът намалява темпото си на годишен ръст до 29% за юни в сравнение с 34% за предишния месец. Вносът в същото време се увеличава с 30 на сто.
Неочакваното понижение на излишъка по платежния баланс се дължи и на големия спад в излишъка по сметката „Доход“ заради по-малката доходност от инвестициите на японците, направени в чужбина.
Намаляването на японския износ може да причини по-бавен растеж на японската икономика през 2011 г, според анализатори на Goldman Sachs. Техните прогнози за брутния вътрешен продукт на страната бяха коригирани надолу до 1,4% растеж през следващата година от досегашните 1,7 на сто.
Поскъпването на йената до 15-годишен връх срещу щатския долар също ще навреди на японския износ, като от една страна прави стоките на местните компании по-скъпи в чужбина, а от друга страна намалява печалбите на японските компании, след като се преобразуват в йени.
Двойката USD/JPY се котира на ниво от 85,51 йени за долар към 9:35 ч. българско време. През миналата седмица курсът й стигна 85,02 йени за долар, което е най-силното ниво за йената през последните 15 години заради влошените очаквания на пазарите за растежа на американската икономика.
Отделни икономически данни за Япония от днес показаха, че е индексът Economy Watchers, който следи текущото състояние на сектора на услугите в страната, се е повишил повече от очакваното през юли до най-високата си стойност за последните три месеца.
Стойността му възлиза на 49,8 пункта в сравнение с 47,5 пункта за юни. Пазарните анализатори очакваха икономическия барометър да се повиши по-слабо до 48 пункта. Увеличаването му означава, че нагласите на компаниите от сектора на услугите за икономиката се подобряват.
Другият индекс, известен също под названието Economy Watchers, който обаче оценява очакванията на мениджърите на компаниите от сектора на услугите за развитието му през следващите шест месеца, се понижава до 46,6 пункта през юли спрямо 48,3 пункта за февруари.
Това може да се обясни отчасти с увеличението на безработицата в страната през последните четири месеца, което влошава покупателната способност на японските домакинства.
Данните за Япония показаха още, че Китай е закупил повече японски държавни облигации, отколкото е продал, за шести пореден месец през юни. Китай е увеличил количеството на притежаваните японски ДЦК с 456,4 млрд. йени през юни, след като през май го увеличи с рекордните 735,2 млрд. йени.


Шишков: Процедурата по одобряване на ПУП за „Баба Алино“ трябва да бъде прекратена
След резила: Нагелсман подаде оставка
ММФ „Варненско лято“ стана сцена на символичното предаване на председателството на Съвета на ЕС от Кипър към Ирландия
Съдът пусна и втория обвиняем по случая „Баба Алино“
Радев в НС: Ще наложа резерви към 21-вия пакет от санкции срещу Русия, ако засягат нашия интерес
Оник Пилибосян: Стойността на жилищата след саниране се вдига с 20%
Кога е време да смените стария си офис стол?
Кризата във Венецуела преминава от хуманитарна към политическа фаза
Bloomberg TV Bulgaria и Bulgaria ON AIR излъчват церемонията Real Estate Awards 2026
Стармър плати цената за липсата на подготовка, сега същият риск стои пред Бърнам
BMW потвърди дългото и сигурно бъдеще на V8
Renault 5 E-Tech стана полицейски автомобил
Вътрешният сенник не е най-доброто решение в летните жеги
Rolls-Royce направи яхта на колела
В Русия се редят на опашка за „пиратски“ BMW-та
Хотелиери се жалват: Сезонът е труден, едва събираме пари за заплати
Касиерка в партия е обвинена в измама на 25 души с над 807 хиляди евро
Синдикат “Защита“ взе решение проф. Шиварова да прекрати гладната стачка
Postbank с потвърден дългосрочен и краткосрочен рейтинг от БАКР