Икономиката на 16-те страни от еврозоната е нараснала с 0,4% през третото тримесечие в сравнение с предходните три месеца на годината, показаха днешните предварителни данни на Евростат.
Това е наполовина в сравнение с отбелязания през второто тримесечие ръст на общия брутен вътрешен продукт (БВП) на еврозоната от 1% на тримесечна база.
С 0,4% е нараснал и БВП на 27-те страни от Европейския съюз. В сравнение с третото тримесечие на миналата година икономиката на еврозоната се е разраснала с 1,9%, а тази на ЕС – с 2,1 на сто.
Пазарните анализатори очакваха БВП на еврозоната да се повиши малко повече - с 0,5% на тримесечна база. По-рано днес стана ясно, че икономиките на Германия, Франция и Италия са намалили повече от очакваното темповете си на растеж през третото тримесечие.
През второто тримесечие еврозоната постигна ръст от 1% на тримесечна и 1,9% на годишна база, докато за ЕС увеличението бе в размер на 1% на тримесечна и 2% на годишна база.
Тъй като днешните данни на Евростат за БВП са предварителни, от тях не става ясно кои сектори са били двигатели на икономическия растеж през миналото тримесечие. В първоначалните оценки освен това не са включени данни от всички европейски страни.
Днес излязоха и данните за индустриалното производство на ЕС и 16-те страни от еврозоната, което отчита неочакван спад съответно 0,5% и 0,9% на месечна база.
През последните 12 месеца индустрията в ЕС се е разраснала с 5,8%, а тази в еврозоната – с 5,2 на сто. Гърция, Португалия и Испания са единствените страни от ЕС, където производството на фабриките, компаниите за комунални услуги и мините остава под миналогодишните си нива.
Еврото поскъпва с 0,2% срещу долара към 12:30 ч. българско време, като двойката EUR/USD се котира на ниво от 1,3692 долара за евро.


Ето с колко увеличават пенсиите от 1 юли 2026 г.
Радев: В Германия няма прекомерни надценки, така трябва да е и в България
За утре е обявен жълт код за опасно време във Варна
Съдът във Варна остави в ареста обвинен за държане и разпространение на наркотици
Варна: Комисия подкрепи наредбата за допълнителните занимания в детските градини
Barclays: Роботите може да компенсират до 60% от спада на населението в Китай
IPO-то на SpaceX добавя още една акция на Мъск. Това е проблем за Tesla
MIT предупреждава за спад на финансирането и записванията
Подаръкът от £5 млн. е изпитание за имиджа на Найджъл Фараж
Figure тества роботи, които действат самостоятелно
Xiaomi подобри впечатляващ рекорд на Audi
Скрита функция спасява от мухъл и бактерии в салона
Пикапът на Renault ще се казва Niagara
Рядък Ford Mustang се блъсна в стълб по време на търг
Европа отново заобича Tesla
Няма място за обикновените руснаци в болниците, пълни са с войници
Путин пристигна в Пекин на двудневно посещение ВИДЕО
Гърция предупреди: Отношенията с Турция са на критичен етап
България ще търси финансиране за домакинството на „Евровизия“ 2027