Американският долар в "обозримо бъдеще" ще запази положението си на световна резервна валута, а китайският юан засега не може да го конкурира, заяви лауреатът на Нобеловата награда за икономика Робърт Мъндел, цитиран от ИТАР-ТАСС.
"Независимо от това, колко силна става икономиката на Китай, юанът не може да отправи предизвикателство към долара, докато не стане изцяло конвертируем", твърди Мъндел.
Според експерта "доларът няма да излезе от зрителното поле поне още 90 години".
Ученият подчерта, че страната, което емитира световната резервна валута, "трябва да има не само силна икономика, но и валута с висока степен на ликвидност". Мъндел отбеляза, че "ликвидността на долара наистина е огромна и поради тази причина много други страни, включително Китай, го приемат за резервна валута".
Професорът, който е известен като "бащата на еврото", критикува опитите на американските законодатели да притискат Китай да вдигне курса на юана.
Той предупреди, че рязкото повишение на курса на юана може да има отрицателни последици за Китай, тъй като може да доведе до наплив на спекулативен капитал, да създаде опасност от финансови "балони" и инфлация.


Няколко района във Варна са без вода днес
Без ток във Варна на 6 юли 2026
Мачовете и спортът по ТВ днес (2 юли)
Виц на деня - 6 юли
Неймар обяви края
JPMorgan срещу Goldman Sachs в спора за капиталовите правила
Революцията с децентрализация на Бърнам е изпълнена с опасности
Тъмната търговия с акции нанася много щети в Европа
Акциите в Азия падат заради чиповете, доларът леко се покачва
EasyJet се съгласи с последната оферта на Castlelake, надхвърляща 5 млрд. паунда
Автомобилна революция в Китай – 8 марки останаха без лиценз
Нов лидер по продажби в САЩ шокира Ford и Toyota
Близо половината шофьори не харесват мултимедийните системи
Ето какво дели Никола Цолов от Formula 1
Германец остана без книжка заради пускането на климатик
Ейса за Григор: Той е маниак, глади си даже чорапите и бельото
Шофьор предложил по 500 евро подкуп на полицаи на „Тракия“, за да избегне дрегер
Татуировките - доживотно излагане на химикали, как влияят на имунната система
Пламна автобус на АМ „Тракия“, пътниците останаха блокирани на пътя
преди 15 години Робърт Мъндел, този недъгав баща на еврото, което сега се задъхва под натиска на съсипващите се икономики на европейските държави! Предсказанията му звучат като мантра, но май е създал еврото, милеейки за $, демагог! Но явно чифутското у него е надделяло, жалко! Най вероятно няма да се сбъднат предсказанията му..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар