Американската икономика ускори темповете си на растеж през последното тримесечие на 2010 година, за което помогнаха силното увеличение на потребителските разходи и износът в края на годината.
Брутният вътрешен продукт (БВП) на най-голямата икономика в света се увеличава с 3,2% на тримесечна база за периода от октомври до декември. Темповете на ръст обаче са оказаха по-слаби от очакваните от анализатори 3,5 на сто.
Данните на Бюрото по икономически анализи в САЩ са предварителни и са на приравнена към годишна основа база. Те подлежат на две преоценки през идните месеци.
По-слабият от очакваното икономически ръст се дължи главно на силния спад в материалните запаси, които намаляват с най-силните темпове за последните две десетилетия.
В същото време потреблението на домакинствата се увеличава с най-бързите си темпове за последните четири години - с 4,4% на тримесечна база. Разходите на домакинствата за потребление са източник на 70% от БВП на САЩ.
Стойността на всички стоки и услуги, произведени в САЩ, се увеличава до 13,38 трлн. долара и за първи път надминава предишната си най-висока точка, отбелязана през четвъртото тримесечие на 2007 г.
В рамките на цялата 2010 година американската икономика отбелязва 2,9% ръст, който е и най-силният за последните пет години. Прогнозите на анализатори, интервюирани от Bloomberg, бяха за ръст от 2,7%.
Двете преоценки за БВП на САЩ през четвъртото тримесечие и за цялата 2010 г. се очакват през февруари и март.
Щатският долар поскъпна след по-слабите от очакваното данни за БВП и към 16:00 ч. българско време едно евро се разменя срещу 1,3695 долара спрямо 1,3730 два часа по-рано.


Марк Рюте залага на подчертани дипломатически ласкателства за запазване на американското участие в НАТО
Руските жени отказват да раждат, нацията се топи с до 800 000 души на година
Учени предупреждават: Само климатикът не може да се справи с екстремните горещини
Съветник на Илияна Йотова спаси дете в Гърция
Времето утре ще бъде предимно слънчево
И демократите в САЩ залагат на популистки кандидати
Американската доминация на бойното поле е заплашена
Британското „поколение от спалнята“ е цъкаща бомба
Сривът на един крипто токен показва мащаба на заплахата от AI хакерство
AI моделите не могат да имат съзнание в днешния си вид
Ето какво дели Никола Цолов от Formula 1
Германец остана без книжка заради пускането на климатик
С каква кола се придвижва Лео Меси на световното
Как работи новата ръчна скоростна кутия на Ferrari
Изкуственият интелект предизвика нова криза в автомобилната индустрия
Огромно богатство в архивите: България пази безценни документи от векове
Нов удар по програмата Eurofighter: кризата в европейската отбранителна логистика се задълбочава
Тежка катастрофа затвори пътя Добрич – Варна, има пострадали
Медведев: Светът е обединен от разбирането, че САЩ не могат да вземат решения вместо други