Политиците в Европа трябва да останат в очакване на най-лошото и не могат да си позволят успокоение въпреки действията на Европейската централна банка за осигуряване на ликвидност във финансовия сектор. Такова е мнението на бившия член на ръководството на институцията Лоренцо Бини Смаги, пише CNBC.
„В миналото много пъти сме си мислели, че най-лошото от кризата е отминало и тогава са навлизали нови вълни на нестабилност. Така че няма време за успокоение – трябва да се подготвим за най-лошото“, смята специалистът.
Въпреки проблемите обаче еврото все още има шансове да се превърне във втората резервна валута на света, уверен е Смаги. Онези, които залагат на разпадане на еврозоната ще сгрешат, предупреждава той.
„Не е в интерес на развиващите се пазари да се върнем към еднополюсната система с долара като единствен спасителен остров. Не е добре за света като цяло ако има съвсем малко сигурни активи. Замислете за всички тези трудности, за всички проблеми, които имахме през последните две години и вижте, че еврото още го има, при това се движи в рейндж, който бих определил като относително силен“, обяснява Смаги.
„Много хора все още не вярват в еврото, но аз смятам, че тази валута е сигурна“, категоричен е италианецът.
След като Гърция си осигури сделка за дълга по-рано този месец, пазарите се обърнаха към други проблемни икономики от еврозоната – Португалия и Ирландия. Европейските лидери трябва да дадат да се разбере, че подкрепата за тези страни може да продължи, дори и ако те не могат да се върнат на пазарите през следващата година, както се очаква, смята Смаги.
Италианецът, който се оттегли от борда на директорите през миналата година препоръчва увеличаване на размера на Европейския фонд за финансова стабилност.
„За съжаление политиците показаха решителност, но както винаги – малко късно. Повечето решения бяха взети в последната минута, в неделя вечер. Това е доста рисковано при кризи като тази. Всичко просто се залога на карта. Така че политиците трябва да са по-прозорливи, те трябва да очакват проблемите и да взимат решения на по-ранен етап“, завършва Смаги.


Българската икономика е отличник сред страните от ЕС
Слави Трифонов загуби делото за клевета, което заведе срещу Кирил Петков
DARA излиза на сцената на "Евровизия" тази вечер във Виена
Евростат: Българките са най-плодовити в ЕС
Кои три зодии ще имат невероятно лято?
Кризата в Ормузкия проток може да върне китайския внос на американски LNG
Петролът стабилен при срещата между Тръмп и Си и напрежението с Иран
София става столица на науките за дълголетие през октомври
Си Дзинпин изтъкна Тайван като основен въпрос на срещата с Тръмп
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
Китайци искат да правят електромобили с Maserati
Трик с пластилин почиства боята перфектно
Volkswagen отново отложи електрическия Golf
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Глобиха с 950 000 паунда онлайн форум заради самоубийства
42 пожара са потушени в страната за денонощие
Румен Спецов: Няма риск от недостиг на нефт за България
Доц. Пишмишева: Хантавирусите не са нов COVID-19, не са непознати за медицината
преди 14 години Полезното решение за спасение е възможно: прекратява се причината и до 24 часа време кризата ще се премахне. отговор Сигнализирай за неуместен коментар