fallback

Може ли биткойнът да е алтернатива на традиционните финансови услуги

Повече от 2 млрд. души по света нямат достъп до банкови сметки и кредитни карти, показват данни на Световната банка

17:44 | 12.07.15 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

На фона на опитите на биткойна да спечели повече привърженици в общественото пространство излиза нова полза от цифровата валута: липсата на финансови услуги в много части на света.

Повече от 2 млрд. души нямат достъп до финансови услуги, например на банкови сметки и кредитни карти, показват данни на Световната банка. По-голямата част от тях пребивават в селските райони и обикновено живеят с под 5 долара на ден.

"Биткойнът може да се превърне в промяна на парадигмата за банковите услуги", заяви пред CNBC Майкъл Фрейзър, ръководител на организация на дипломираните експерт счетоводители в Австралия и Нова Зеландия (CAAZ). "Ефектите ще са многобройни – няма да има промяна на технологично, политическо и икономическо ниво", изтъкна той.

По думите му голямата полза от биткойна се крие в качеството на паричните преводи. "С оглед на покачващото се използване на смартфони в развиващите се страни, биткойнът е по-евтина алтернатива на традиционните компании за трансфер на средства като Western Union. Той има по-ниски такси, само 1 на сто в сравнение със стандартните 5%", допълни Фрейзър.

Колебанията в цените са една от основните причини, поради които криптовалутата все още не може да достигне до масовия пазар. Преди година един биткойн струваше 665 долара, а сега се търгува за 267 долара според данните на Coindesk. Въпреки това заплахата от нестабилността остава на заден план на фона на улеснението при паричните преводи.

Освен това биткойнът може също така да даде тласък на малките и средните предприятия в развиващите се страни. "Много малки фирми се борят да се конкурират в международен план с разходите, свързани с приемането на валути и таксите за обработка. Биткойнът по същество елиминира тези проблеми чрез функциониране в чисто цифров формат", посочва съвместен доклад на PwC и CAAZ.

Спестяването в биткойни може да бъде привлекателна алтернатива на волатилните валути в средносрочен и дългосрочен план, отчита още Майкъл Фрейзър. Русия – друга държава, пострадала от валутна криза, отчете ръст на сделките между рублата и биткойна от почти 250 процента през декември, когато руските пари пропаднаха на фона на по-ниските цени на петрола.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:30 | 10.09.22 г.
fallback