fallback

Напразните илюзии на еврото

Общата европейска валута се избира все по-рядко като резервна

08:39 | 23.06.16 г. 15
Автор - снимка
Редактор

Имало едно време една валута, наречена евро, която искала да измести долара от статута му на най-разпространена резервна валута в света. Вместо това общата европейска валута се избира все по-рядко като резервна. И докато европейските банки намаляват търговската си активност, ролята на еврото на глобалната сцена може да стане още по-малка, коментира BloombergView.

Пред почти десетилетие Deutsche Bank прогнозираше, че еврото може да допринесе за около 40% от глобалните валутни резерви. Вместо това нов доклад на Европейската централна банка сочи, че всяка година то се използва все по-малко и е потънало до под 20% към края на миналата година, биейки дела от 4,1% на йената, но и доста след този на долара от 64,1%.

Еврото остава втората най-използвана валута за международни плащания, но делът ѝ в общите трансакции се е понижил до 31,47% от 33,53% в началото на 2014 г., сочат данни, събрани от Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication. За сравнение, китайският юан е достигнал пето място от седмо въпреки дела си от само 1,76%.

Друг потенциален облак на хоризонта пред еврото е британският вот на 23 юни по членството на страната в Европейския съюз. Великобритания доминира на валутния пазар с 41% от цялата валутна търговия, сочи скорошен доклад на Bank for International Settlements. Това е над двойно повече от 19-процентовия дял на САЩ, както и доста повече от Сингапур, който е на трето място с 5,7%.

Но ако Великобритания се окаже извън ЕС, възможността на лондонските трейдъри да търгуват с деноминирани в евро облигации ще изчезне – пазарът на лихвени суапове, например, вероятно ще се насочи към Париж. В същото време апетитът им към търговия със самата валута също ще се свие. И макар че част от този чисто валутен бизнес ще премине Ла Манша заедно с облигациите, друга част от него вероятно ще изчезне завинаги.

Най-големият риск за позицията на еврото обаче е безмилостното свиване на европейските инвестиционни банки. В началото на десетилетието, например, Deutsche Bank контролира над 18% от валутния пазар, а Barclays има над 11%. Това съотношение се свива съответно до 7,9% и 5,7%, сочи последното пазарно проучване на Euromoney.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:37 | 10.09.22 г.
fallback