Бизнесът в еврозоната отчита през ноември най-активния си месец за тази календарна година, като компаниите повишават цените за пръв път от над една година, съобщава Wall Street Journal, позовавайки се на данни от частната компания Markit.
Повишението в индексите на мениджърите по поръчките (PMI) подсказва, че скромното възстановяване във валутния съюз набира инерция в края на годината.
Широкият индекс в сектора на промишлеността и услугите се повишава от 53,3 пункта през октомври до 54,1 пункта през ноември, което е най-високата стойност от декември миналата година и също така над очакванията на анализаторите за 53,4 пункта.
Всяка стойност над 50 пункта говори за експанзия в сектора, а под 50 пункта – за свиване. Проучването е проведено сред около 5 000 компании.
Изследването подсказва, че по-високите нива на активност ще се запазят и през идните месеци, тъй като новите поръчки също растат с най-бърз темп тази година. „Все повече фирми увеличават капацитета си в резултат на повишение в поръчките. Така се достига най-високият темп на ръст при заетостта от края на кризата“, казва Крис Уилямсън, главен икономист в Markit.
Според авторите на доклада компаниите са повишили цените на стоките и услугите си за пръв път от август 2015 г., което е окуражително за Европейската централна банка. Регулаторът се затрудняваше да насърчи инфлацията до целевото ниво от 2 на сто.
source: tradingeconomics.com


Огнеборците са реагирали на 98 сигнала през последното денонощие
Честваме полагането на честната дреха на св. Богородица във Влахерна
Почти 3000 са вече жертвите на земетресението във Венецуела
Белгия обърна Сенегал, САЩ победи Босна
Хороскоп за 2 юли 2026
Консерваторите във Великобритания мислят, че са намерили своя победоносен лидер
К. Георгиев: Фактори от САЩ и Китай ще определят петрола след войната в Залива
Стартъп с българско ДНК помага на хората да защитят цифровите си активи
Английски мебелен бранд влиза в ерата, в която ботове купуват дивани
Тайланд сменя туристическия модел - по-малко хора, повече разходи
Шофьор удави нов Aston Martin Vantage от глупост
Батерии за милиони бяха откраднати от фабрика на Tesla
Наследникът на дизела: Може ли HEV да е добър и на дълъг път?
Lamborghini представи най-мощния SUV в историята си
Toyota влиза в бизнеса с летящи коли
Продължава гасенето на големия пожар в халета за пластмаса в София
Прокуратурата повдигна обвинение на водача на катастрофиралия джет
2295 вече са жертвите и над 11 000 ранените във Венецуела
ЕС отмени митата върху вноса за американски промишлени стоки