Британските домакинства са харчили повече пари за храна и други стоки от първа необходимост през миналия месец, но са се въздържали от не толкова спешни покупки заради растящите цени, съобщи Ройтерс.
Данните може да увеличат опасенията, че потребителското търсене се забавя допълнително след слабото първо тримесечие, като ефектът от поевтиняването на паунда след гласуването за Brexit миналата година се чувства все повече.
Ръстът при потребителските разходи се забавя до 15-месечно дъно от 2,5% през юни спрямо 2,8% през май, което се дължи на по-ниски разходи за стоки за дома и развлечения, показват данните на компанията за разплащания Barclaycard.
Според анализаторите покачването на цените на хранителните продукти предизвиква по-предпазливи разходи за нехранителни стоки.
Данните на Barclaycard не са коригирани спрямо инфлацията, която се движи в близост до четиригодишен връх от 2,9% според индекса на потребителските цени.
В резултат на това приносът на потребителските разходи към икономическия растеж през второто тримесечие, който е коригиран спрямо инфлацията, може да бъде ограничен.
Гуверньорът на Английската централна банка (АЦБ) Марк Карни заяви, че степента на забавяне на разходите за потребление и това дали износът и инвестициите могат да го компенсират, ще бъдат от значение за решението на АЦБ за промяна на лихвените проценти.


Костадинов: Радев е обещал на Турция магистрала "Черно море"
МТ: Регистрираните водни атракциони във Варна са 10
Отстраненият шеф на дирекция „Обществен ред“ във Варна обжалва уволнението си
Рюте обяви от Анкара три нови отбранителни инициативи на НАТО
Катастрофа с жертва затвори участък от „Хемус“ край Шумен
Красотата в рисковото финансиране
Ondas: Надпреварата във въоръжаването започна, част 2
Ondas: Надпреварата във въоръжаването започна, част 1
Красивата страна на AI: Скоростта, партньорствата и доверието
П. Димитров: Големият тест за НАТО е единството със САЩ и защитата на Украйна
800 000 км без DPF и АdBlue - този стар дизелов VW Golf все още се движи
Електромобили със 130 км/ч: Топ 10 на моделите с най-голяма автономия
McLaren сбъдна мечтата на своя създател
Какво се поврежда най-често в колата при летните пътувания
Парадокс - ЕС унищожи евтините коли, а сега иска да ги върне
Три са жертвите на АМ "Хемус", сред тях и дете
Внасят промени в изборния кодекс, възстановяват машинния вот
Киберпрестъпници откраднаха 4 млн. евро от гръцка компания, прехвърлиха ги у нас