fallback

Руската рубла продължава пропадането - с 15% спрямо долара*

Сряда е първата възможност за трейдърите в Русия да реагират на увеличаващите се негативни за рублата събития

10:53 | 09.03.22 г. 9
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Руската рубла поевтиня силно спрямо еврото и долара, след като местната търговия бе възобновена за първи път тази седмица.

Валутата се понижи с 15% до 120,800 рубли за долар в сравнение със затварянето си в петък, когато Московската борса съобщи, че временно ще спре търговията. В офшорната търговия преди откриването индикативният спред между цената на купувача и цената на продавача беше 7,4% от цената на продавача, което предполага, че може да има малко реални сделки. Спрямо еврото рублата губи 9,05% до 129,765 рубли за едно евро, предава руската икономическа агенция РБК.

Сряда е първата възможност за трейдърите в страната да реагират на увеличаващите се негативни за рублата събития, които се развиха по време на удълженото затваряне.

Забраната на САЩ и Великобритания за внос на руски петрол увеличава тежестта на санкциите, наложени на Русия, а JPMorgan Chase & Co. и Bloomberg LP премахнаха руските активи от своите индекси. Moody's Investors Service и Fitch Ratings понижиха рейтингите по облигациите на страната.

През тази седмица рублата се търгуваше в диапазона между 111 и 177 рубли за долар, тъй като „търговците се опитват да определят цената на икономическия колапс на Русия по неликвиден начин", пише в изследователска бележка Стивън Инес, управляващ партньор в SPI Asset Management.

Руската централна банка вече предприе редица мерки в подкрепа на валутата. Тази седмица тя съобщи, че временно е забранила на банките да продават валута в брой на граждани, които все още нямат валутни сметки. Освен това руските граждани вече нямат право да теглят повече от 10 000 долара от сметки в чуждестранна валута съгласно ново решение на Руската централна банка. Плащанията се извършват само в долари, независимо от валутата, в която се съхраняват депозитите. Ако искат да изтеглят по-голяма сума, руснаците ще получават остатъка в рубли по официалния курс за деня.

Миналия месец банката увеличи основния си лихвен процент повече от два пъти до 20%.

В Азия рублата се срина до исторически минимум от 20,5718 за юан в сравнение с едва 13,2817 в края на февруари. През миналата седмица редица китайски банки преустановиха търговията с валутната двойка, а признаците за затруднения се проявиха в най-широкия досега спред между офертите.

Макар че настроенията към рублата остават силно негативни, почти 40-процентният спад на валутата през последния месец до сряда и рязко нарасналите разходи за къси позиции в нея предполагат, че има някаква перспектива за поне временно възстановяване, коментира Bloomberg.

„От гледна точка на спекулантите късите позиции в рублата сега биха могли да приличат на закъсняло пристигане на партито", казва Мат Симпсън, старши пазарен анализатор в City Index в Сидни. И на фона на опита на руската централна банка „да съживи търговията в страната, това е акт на доверие, който не е идеален за мечи сценарий", каза той.

*Към 10:45 часа

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:37 | 14.09.22 г.
fallback