Тайванската фондова борса очаква увеличение на първичните публични предлагания на акции (IPO) до края на годината благодарение на затоплянето на отношенията на островната държава с Китай.
Очаква се да бъдат реализирани между 10 и 15 нови листвания до края на годината, са заявили от борсата. От началото на годината общо 12 компании са избрали да станат публични на тайванската борса.
„Тайванската фондова борса е привлекателна за инвеститорите. Съотношението ни цена на акция/печалба е момента е толкова силно заради затоплянето на отношенията с Китай”, коментира Лорънс Шан, старши вицепрезидент на борсата.
Отношенията между Китай и Тайван започнаха да се затоплят под ръководството на президента на Тайван Ма Инцзю, чиито усилия доведоха до пускане на директни търговски полети от и до Китай. Двете страни водят преговори и за отваряне на различни сектори – от банки до технологии.
Съотношението цена на акция/печалба на основния индекс в Тайван – Taiex, се оценява на 24,15, което е второто по големина ниво в Азия след това в Япония, по данни на Bloomberg.
Новите листвания ще дойдат от компании, които вече се търгуват на други борси, смятат от тайванската борса. Освен подобряването на връзките с Китай, улесняването на листването също е помогнало за привличането на търгувани в чужбина компании, собственост на тайвански инвеститори.
През април компанията Want Want China Holdings Ltd., която се търгува в Хонконг и е контролирана от тайванския милиардер Цай Ънмън, започна да се търгува и в Тайван чрез депозитарни разписки. От листването акциите са поскъпнали с 47 на сто спрямо ръст от 29% за същия период за Taiex.
Индивидуални чуждестранни инвеститори са вложили 7,08 млрд. долара в тайвански акции през първото полугодие на годината. За сравнение за същия период на миналата година те са изтеглили от пазара 310 млн. долара.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Днес ще има придвижване на военна техника към полигона "Корен"
Жега: Цялата страна с жълт код днес, очакват се 39°
На 29 юни се почита Св. Петър, любимият ученик на Христос