fallback

Samsung трябва да плати на Apple обезщетение за 1 млрд. долара

Apple може да поиска забрана за внос на американския пазар на някои от продуктите на своя конкурент

09:35 | 25.08.12 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Адвокатът на Samsung Кевин Джонсън е преследван от журналисти след приключването на делото, гледано от федерален съд в Сан Хосе, Калифорния. Снимка: Ройтерс

Американският технологичен концерн Apple нанесе опустошителен удар срещу корейския си конкурент Samsung в продължаващото месеци наред патентно дело.

Щатският съд в Калифорния постанови, че Samsung трябва да плати на Apple обезщетение за 1,05 млрд. долара заради нарушаване на авторски права, съобщава BBC.

Журото обяви, че няколко от устройствата на Samsung нарушават шест от общо седемте обявени от Apple за нарушени патенти, сред които патент за свойства при чувствителни на докосване екрани, като т. Нар Multi Touch вкарване на данни и уголемяване на изображение с помощта на пръстите, както и патенти за дизайн на Apple.

За сметка на това съдът отхвърли напълно твърденията на Samsung, че патенти на южнокорейската компания също са нарушени и отказа да ѝ бъдат изплатени компенсации. Съдът отхвърли и твърденията на корейската компания, че някои от патентите на Apple са невалидни.

Apple може да поиска забрана за внос на американския пазар на някои от продуктите на своя конкурент, а Samsung обяви, че ще обжалва решението.

„Незабавно ще обжалваме това решение. Ако е необходимо ще стигнем до Върховния Апелативен съд“, се посочва в изявление на Samsung.

Не всички претенции на Apple бяха удовлетворени. Компанията искаше обезщетения за 2,5 млрд. долара, докато търсената от Samsung сума беше за 519 млн. долара

Apple заяви, че аплодира решението на съда за това, че „намира поведението на Samsung за злонамерено и така отправя силен и ясен сигнал, че кражбата не е редна“.

Samsung определя присъдата като „загуба за американския потребител“.

Решението „ще доведе до по-малък избор за потребителите, по-малко иновации и вероятно по-високи цени“, се казва още в изявлението на Samsung.

Заедно Apple и Samsung държат повече от половината от глобалния пазар на смартфони и таблети.

Журито е уведомило съдия Луси Кох в петък, че е стигнало до решение след 22-часови заседания през последните три дни. Сравнително бързо решение за толкова сложен случай, пише Wall Street Journal.

С присъдата приключва почти двумесечното дело, което сблъска пред Темида две от най-известните и големи технологични компании и техните скъпоплатени адвокати. Въпреки че присъдата не засяга нито един от последните най-нови продукти на компаниите, тя може да доведе до промяна на дизайна на таблети и смартфони в бъдеще.

По време на делото и двете групи оцениха много доказателства като толкова деликатни, че адвокатите се опитаха енергично да ги изключат от прегледа. Те се страхували от разкриване на фирмена тайна или квалифицирали дадени доказателства просто като незначителни. Американците, които обвиниха Samsung през изминалата година, действително изграждаха стратегията си на основава главно на вътрешнофирмени стратегически документи на корейците. Това трябваше да се докаже, че Samsung умишлено имитира телефоните на производителя от Калифорния. "Samsung е най-големият фен на iPhone", каза Харолд МакЕлхини, който ръководеше тълпата със защитници на Apple, в заключителната си пледоария във вторник. "Те се опитваха да се конкурират с Apple. Когато не успяха, те просто го копираха“.

Адвокатите на Apple постоянно се позоваваха на 132-страничен вътрешнофирмен стратегически документ от Samsung. Той е озаглавен "Относителен доклад за развитието за S1, iPhone" и е с дата 2 март 2010 г. В него в координатни системи са изброени и сравнени различни функции на телефона на Apple и смартфона на Samsung Galaxy S1. В допълнение са изброени и "насоки за подобряване", много от които включват имитация на свойства на iPhone.

Същевременно адвокатите на американския концерн също така цитират електронно писмо от 2010 г., в което под формата на точки са предадени оплакванията от шефа на подразделението на мобилните телефони на Samsung. Той се оплаква от изоставането на своите продукти в сравнение с iPhone, като го нарече "разлика от земята до небето. Това е проблем на конструкцията", пише в е-мейла. 

Адвокатите на Samsung пък контрират, че няколко предложения от страна на конкурентите не може да са незаконни. Те пък посочиха електронна поща от 24 януари 2011 г., в мениджърът която на високо равнище на Apple Еди Кю хвали в писмо до Тим Кук таблета на Samsung, който е по-малък от iPad. Писмото поставя спекулациите, че Apple скоро може да пусне по-малка версия на своя IPAD, в по-различна светлина.

Samsung привлече вниманието на журито към Fidler Tablet, устройство за четене на електронни вестници, което е било проектирано през 1994 г. Създателят му Роджър Фидлер заяви чрез видеоконферентна връзка по време на процеса, че устройството, което подобно на IPAD на Apple има закръглени ъгли, никога не е излязло в продажба. Южнокорейците твърдят, че е с достатъчно сходен дизайн, за да бъде отхвърлен един от патентите, цитирани от Apple.

Друг потенциално важен документ е скица за една таблет от Samsung, пратен по електронната поща нна 6-и януари 2010 г., три седмици преди излизането на първия iPad. Адвокатите твърдят, че заради този черно-бял шаблон, който е изпратен на високопоставения дизайнер на Samsung Джин Со Ким има доказателства, че те са открили дизайна си преди представянето на конкурентни продуктови характеристики. Ким и други дизайнери отрекоха пред съда, че са копирали устройства на Apple.

Определянето дали устройствата нарушават патенти за дизайн или подвеждат пазара, бе един от най-важните въпроси за това, дали клиентите може да сбъркат продуктите на двете компании. За да докаже това, Apple представи доклад на търговеца на дребно Best Buy, в който се казва, че купувачите са връщали таблети на Samsung, защото всъщност са искали да имат iPad.

Съдия Кох в по-ранно дело вече забрани вноса на един от подсъдните продукти, Galaxy Tab 10.1. Тогава тя видя силни аргументи у Apple.  

Всичко за патентните спорове четете тук!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:57 | 13.09.22 г.
fallback