fallback

САЩ въвеждат рестрикции срещу китайската ZTE?

Причината е, че компанията иска да препродава американски технологични продукти в Иран, което е забранено

12:31 | 07.03.16 г. 27

Министерството на търговията на САЩ планира да въведе рестрикции на ZTE Corp, които ще затруднят китайската технологична фирма да купува компоненти и софтуер от американски доставчици, пише Wall Street Journal, позовавайки на източник, запознат с плановете.

Финансовият министър на САЩ Джейкъб Лю е повдигнал въпроса миналия месец по време на срещата си с представители на китайските власти, посочва източникът.

Акциите на ZTE, листнати на борсата в Хонконг, бяха спрени от търговия в понеделник, след като Ройтерс писа през уикенда, че рестрикциите на САЩ към ZTE ще влязат в сила във вторник. Анализатори смятат, че ограниченията могат сериозно да навредят на бизнеса на компанията с телекомуникационно оборудване и мобилни телефони.

Министерството на търговията взе решение за въвеждане на ограниченията, след като стана ясно, че ZTE планира да експортира към Иран част от американските технологични продукти, които получава от своите доставчици. Ройтерс се позовава на документи, получени от министерството, както и на коментари, направени от висш служител в него. САЩ от своя страна забранява продажбата на произведени на нейна територия технологични продукти в Иран.

"ZTE е много притеснена за скорошните публикации в медии във връзка с разследването на Министерство на търговията на САЩ“, заяви китайската компания в изявление, направено този уикенд. ZTE „поддържа постоянна комуникация със съответните отдели и се ангажира изцяло да разгледа и разреши всички проблеми“, допълва тя.

Анализатори твърдят, че рестрикциите ще имат огромно влияние върху бизнеса на ZTE, като се има предвид зависимостта ѝ от компоненти и софтуер от САЩ. Част от смартфоните на ZTE, особено високия клас модели, използват чипове на Qualcomm. Intel също е сред доставчиците на китайската компания. Qualcomm и Intel не са коментирали случая.

От друга страна рестрикциите към ZTE могат да усложнят допълнително отношенията на САЩ и Китай във връзка с технологичните компании. Някои от най-големите фирми в Китай вече се борят за пазарен дял в САЩ. Huawei Technologies, по-големият китайски конкурент на ZTE, има забрана да оперира на пазара на телекомуникационно оборудване в САЩ, след като през 2012 г. Конгресът изрази притесненията си, че мрежовото оборудване на Huawei Може да бъде използвано от Пекин за шпионирането на американци. Hiawei отрече твърденията.

Американски технологични компании като Cisco Systems и International Business Machines (IBM) междувременно се сблъскват с предизвикателства от страна на китайското правителство и държавните фирми, които използват преди всичко местни доставчици.

През последната година напрежението между Китай и САЩ във връзка с технологиите се увеличи значително. Пекин затегна контрола върху доставчиците на технологии в резултат на разкритията на бившия служител на Агенцията на национална сигурност на САЩ Едуард Сноудън, че американските власти са извършвали шпионаж. От своя страна президентът на САЩ Барак Обама се обяви категорично против новите политики на Китай.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:54 | 14.09.22 г.
fallback