Японската технологична компания Toshiba отчита 78% скок на оперативната печалба за второто фискално тримесечие, подпомогната от силното представяне на звеното ѝ за чипове, което наскоро концернът се договори да продаде за 18 млрд. долара, предава Ройтерс.
Борещият се с редица проблеми конгломерат обяви, че оперативната му печалба за периода юли-септември нараства до 135,8 млрд. йени (1,2 млрд. долара) от 76,88 млрд. йени година по-рано.
Това надминава средната прогноза на петима анализатори, анкетирани от Thomson Reuters Starmine SmartEstimate, които очакваха сумата да достигне 124,47 млрд. йени.
Toshiba смята и да повиши капиталовите си инвестиции в бизнеса с чипове през тази фискална година до 600 млрд. йени спрямо планираните 400 млрд. йени основно за да ускори инсталацията на производствената линия за чипове за памет в град Йокаичи.
Toshiba запазва прогнозата за оперативната си печалба за финансовата година, която завършва през март 2018 г., за 430 млрд. йени спрямо 480 млрд. йени средна прогноза на 12 анализатори.
Компанията очаква годишна нетна загуба от 110 млрд. йени заради данъци, свързани с продажбата на звеното за чипове за памет. Това не се отразява на очакваните ползи от продажбата, тъй като тя все още трябва да получи одобрение от регулаторите.
Toshiba, която отчаяно се нуждае от средства, за да покрие разходите на американското си звено за ядрена енергетика Westinghouse, през септември постигна споразумение за продажба на подразделението. То е вторият най-голям производител на NAND чипове за памет. Купувачът е група, водена от Bain Capital.


Мъж стреля след скандал с младежи в София
Първи заразен с хантавирус в Румъния
Си Дзинпин ще посети САЩ през есента
Мотористи протестираха с шествие по два лъча във Варна
Конкурс на Обсерваторията във Варна е част от честванията по случай Международния ден на светлината
Никола Янков: Новото правителство може да пропилее репутационния бонус от еврото
ОАЕ ще удвоят капацитета си за износ на петрол извън Ормузкия проток до 2027 г.
Honda и Nissan може да подновят разговорите за обединение
Печелившите и губещите от срещата на върха на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Четиричленно семейство почина, след като изяде диня с отрова за плъхове
Израел и Ливан се споразумяха да удължат с 45 дни примирието
Историческо: Шакира и Мадона ще пеят на полувремето на финала на Мондиал 2026
На Острова: Крайната десница разполага с ново оръжие - очарователни млади жени
Деница Малчева е новата Царица Роза на Казанлък