Китайският гигант Alibaba засили присъствието на своите облачни услуги в Европа, представяйки нов продукт, който има за цел да отнеме доминацията на Microsoft и Amazon, пише CNBC.
Китайският технологичен гигант пусна облачни продукти, свързани с изкуствен интелект и големи обеми от данни, в Европа, след като те вече се ползват на други пазари, включително в Китай.
Единият от продуктите позволява на потребители да заснемат продукти, а след това изкуственият интелект да ги намира в сайта за електронна търговия. Друг продукт има за цел да намира уязвимости в сигурността на мрежата.
Alibaba Cloud е пуснат в Европа от 2016 г., а миналата година предложи на този пазар и други продукти, фокусирани върху изкуствения интелект и данните. Но до момента усилията на Alibaba бяха фокусирани върху това да обслужва по-скоро китайските клиенти, опериращи в Европа. Сега тя се опитва да привлече и европейски компании.
В момента Alibaba има само един център за данни в Европа и той се намира във Франкфурт. Той обслужва целия регион. На Световния мобилен конгрес от компанията обявиха, че планират да отворят нови центрове за данни на континента, но не разкриха повече информация.
Облачният бизнес е най-бързо растящото звено на Alibaba, като през четвъртото тримесечие приходите от него скочиха със 104% на годишна база до 3,6 млрд. юана (570,6 млн. долара). Това подразделение се радва на над 1 млн. платени абонати, но облакът засега носи едва 4% от общите приходи на китайския гигант.
Alibaba все още изостава зад Microsoft и Amazon в глобален машаб. Amazon Web Services генерира приходи за 5,11 млрд. долара през четвъртото тримесечие на миналата година.
От Alibaba признават, че европейският бизнес с облачни услуги на компанията в Европа все още е малък.


Задействаха BG-ALERT в Бургаско, две реки преляха
Седмичен хороскоп 8 - 14 декември 2025
Паника заради еврото: Хората се страхуват от измами и скок на цените
Учениците в Германия скочиха срещу закона за военната служба
Варна отбеляза Никулден с молебен за здраве и рибен курбан (СНИМКИ)
Германия ускорява мерките срещу дронове - зачестяват инцидентите на летищата
Биткойн опциите показват, че трейдърите се подготвят за крипто зима
Факторингът е трамплин за малкия бизнес при въвеждането на еврото
SpaceX ще предложи акции на вътрешни лица при рекордна оценка
Империята на китайските пристанища, част 5
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Като робство е, нямаш права: Говорят дезертирали руски войници
Невероятен Никулден в Бургас: От ледено плуване до празнични сцени и рибен курбан
Мощни слънчеви изригвания следващите три дни
Локо София удари Ботев Пловдив в истинска драма с пет гола
Седем загинали и 11 ранени при катастрофа между автобус и камион в Турция