Компанията за разплащания Square, основана от главния изпълнителен директор на Twitter Джак Дорси, е получила лиценз да предлага на живеещите в Ню Йорк възможността да купуват и продават биткойни през нейното приложение Cash App, обяви компанията в понеделник, предава Ройтерс.
Това прави Square деветата фирма, която получава т.нар. “BitLicense” от Нюйоркския държавен департамент по финансови услуги.
За да гарантира лиценза регулаторът е направил сложна проверка на приложението на Square, като включително е разгледал неговите политики срещу пране на пари, измами и практиките, свързани с киберсигурността, обяви той.
Square притежава и лиценз от същия регулатор за парични трансфери.
Ню Йорк е смятан за един от най-строгите щати по отношение на компаниите за криптовалути още от юни 2015 г., когато започна да изисква фирмите за виртуални валути, които правят бизнес на негова територия, да получат лиценз да държи средствата на клиентите и да заменя виртуална валута за долари и други обичайни валути.
Базираната в Сан Франциско компания, известна с това, че продава устройство, което позволява на малките фирми да приемат лесно разплащания с кредитни карти, първо е позволила покупката на биткойни през приложението ѝ в други щати още през януари.
Дорси, който е главен изпълнителен директор на Square и Twitter, е един от най-големите ентусиасти по отношение на биткойна в технологичния свят.
На конференция миналия месец той заяви, че се надява биткойнът да се превърне в “основната” интернет валута. “Аз съм огромен фен”, обясни той.
Дорси обясни, че решението за лиценза ще позволи на потребителите да купуват и продават биткойни в приложението на Square - Cash App, а това е “доста спорен ход вътре в компанията” и остава източник на вътрешно напрежение.
Square е генерирала приходи за 34,1 млн. долара от предлагане на биткойн през първото тримесечие на тази година, но разходите за биткойна ѝ бяха 33,9 млн. долара, сочи писмо на акционерите от май.
Вижте още технологични новини в материала на Bloomberg TV Bulgaria!


През летния туристически сезон служители на Жандармерията - с наряди на летището във Варна
Флора „Варна“ 2026 превръща центъра на града в цветна градина
Кардиолог от Варна влиза в парламента на мястото на новия областен управител
34-годишен открадна кутия с дарения от магазин в центъра на Варна
Депутатите приеха на първо четене втората порция мерки за овладяване на цените
Политическата криза във Великобритания тревожи купувачите на облигации
Си към Тръмп: Имаме повече общи интереси, отколкото различия
Тръмп към Си: Имаме фантастични отношения
Защо ЕЦБ вероятно няма да повиши лихвите през юни
Сенатът одобри Кевин Уорш за председател на Фед в оспорвано гласуване
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Chery се връща към това, от което VW се отказа
Всяка десета кола e манипулирана – внимавайте с тези модели
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
Китайци искат да правят електромобили с Maserati
Спецакция срещу имотните измами: Задържани са знакови лица, сред тях - Джеймса
Проблеми в транспорта: Липса на кадри, остарял автопарк, лошо заплащане
Maserati GT2 Stradale пристига в България за първи път
Производители искат ДДС за родни плодове и зеленчуци в рамките на 6-9%