fallback

Tesla е обвинена в заплахи срещу чуждестранните си работници

Компанията ще трябва да се защити и да докаже, че служителите не са работили прекалено дълги смени, нито са били заплашвани

09:50 | 03.10.18 г. 5

Федерален съдия обяви, че Tesla ще трябва да се защити в рамките на дело във връзка с обвинения, че е знаела, че чуждестранните работници в неин завод в Калифорния са били заплашвани с депортация, ако разкрият свои наранявания. Освен това са работили дълги смени, които нарушават законите, предава Ройтерс.

Съдия Луси Кох в Сан Хосе, Калифорния, отхвърли повечето от седемте обвинения срещу Tesla, но това не важи за две от тях, с което дава шанс на ищците да започнат да търсят документи и свидетели, с които да убедят съда.

Решението бе взето в момент, в който Tesla е под натиск да генерира печалба. Това се случва и само няколко дни, след като главният изпълнителен директор Илон Мъск се оттегли от поста председател, за да сложи край на проблемите си с регулаторите, които твърдят, че той е подвел инвеститорите.

Tesla е засипана от оплаквания, свързани със сигурността на работниците ѝ – нещо, което тя отрича. Служителите твърдят, че дългите работни часове и напрежението да правят автомобилите бързо вземат превес и някои вече настояват да се обърнат към профсъюз.

Tesla твърди, че е разследвала обвиненията и е прекъснала връзки с един от поддоставчиците си – ISM Vuzem, който не е отговорил на очакванията ѝ. „Освен това подобрихме нашите договори за доставки и политиките ни, за да спрем лошото поведение“, гласи изявление на компанията.

Делото, заведено в Калифорния, сочи, че Грегор Лесник от Словения е отишъл в САЩ с виза B-1 и е работил по 250 часа на месец за под 950 долара, което е значително под минималната заплата. Освен това се твърди, че чуждестранните работници са били заплашвани с депортация и орязване на заплатите, ако съобщят за наранявания или се разболеят.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:02 | 13.09.22 г.
fallback