International Business Machines (IBM) обяви днес пускането на нова блокчейн мрежа, която има за цел да подобри тромавото управление на веригата за доставки, предава Ройтерс.
Управлението на веригата за доставки включва съблюдаването на потока от стоки и услуги, като следенето на движението и съхранението на сурови материали, складови наличности и завършени стоки. Тази област беше идентифицирана като една от онези, които могат да се възползват от блокчейн технологията.
Компанията за пазарни проучвания Gartner заяви, че до 2023 г. блокчейнът ще поддържа глобалното движение и следене на стоки и услуги на стойност 2 трлн. долара годишно.
Новата блокчейн мрежа се нарича Trust Your Supplier, а освен IBM като основатели в проекта участват Anheuser-Busch InBev, Cisco, GlaxoSmithKline, Lenovo, Nokia, Schneider Electric и Vodafone.
Chainyard, специализирана в блокчейна фирма, предоставя технологията и изгражда мрежата, използвайки блокчейн платформа на IBM. Междувременно другите фирми въвеждат своите данни за доставки в нея и допринасят с експертизата си за разширяването на мрежата.
Традиционните методи за управление на доставките често включват ръчно въвеждане на данни, което прави трудно верифицирането и проследяването на документи, като ISO сертификати, информация за банкови сметки, данъчни и застрахователни документи, както и грешки.
Като използва децентрализиран подход и одитни функции, изградени на блокчейна, компанията твърди, че новата мрежа ще премахне процесите, които досега се правеха на ръка и ще помогне за намаляване на риска от измами и грешки.
"Валидацията и включването на нови доставчици е ключов проблем за всяка компания, която разчита на стабилна верига за доставки, за да прави бизнес“, коментира Мари Вик, генерален мениджър на IBM по блокчейна.
По думите ѝ IBM предвижда между 70 и 80% намаление на времето, което ѝ е нужно за въвеждане на новите доставчици и приблизително 50% намаление на административните разходи в рамките на собствения ѝ бизнес.
IBM има 18 500 доставчика по целия свят и твърди, че ще започне да използва Trust Your Supplier, като първоначално ще включи 4000 от своите доставчици в Северна Америка. Това ще се случи в следващите няколко месеца.


3 танкера са ударени в Ормузкия проток, загинал е моряк
Без ток във Варна на 14 юли 2026
Честваме паметта на св. апостол Акила и на преподобния Никодим Светогорец
Времето във Варна на 14 юли 2026
20-годишен катастрофира след дрифт във Варна, пострада дете
Войната с Иран понижи прогнозата за еврозоната за 2026 г.
Банките на Уолстрийт са прибрали близо 39 милиарда долара приходи от търговия
Крим е без гориво, вода и ток, но руските туристи не се отказват
МВФ: Европа рискува "експлозивен" път, ако не оправи дълговете си
Петролът достигна $85, акциите се понижиха с новата блокада в Ормузкия проток
Луксозният братовчед на Golf: Audi A3 навърши 30 години
Какви са симптомите за умиращ хидротрансформатор?
Семейна Skoda унижи Ferrari и Lamborghini на пистата
Пълна лудост: Количка Hot Wheels навъртя 49 000 км
"Убиецът на Tesla" започна да се разпада
Премиерът Радев ще присъства на военния парад в Париж
Конвоират днес банкера Стоян Мавродиев от Сърбия
До 17 юли променят движението между 47 и 52 км на АМ „Хемус“