Японската компания Toshiba отчете най-високата си тримесечна печалба от две години и заяви, че ще откупи три от листнатите си звена, тъй като индустриалният конгломерат се отърсва от счетоводните си скандали и кризите в мениджмънта, предава Ройтерс.
Toshiba отчете много по-висока оперативна печалба от очакваното, която достигна 44,23 млрд. йени (405,41 млн. долара) за второто фискално тримесечие, което завърши през септември. За сравнение година по-рано сумата е била 6,25 млрд. йени. Новите резултати са подпомогнати от свиването на разходите и отказването от инфраструктурни проекти с нисък марж.
Средната прогноза на четирима анализатори, запитани от Refinitiv, беше за 25,97 млрд. йени.
Toshiba запази прогнозата за печалбата си за годината, завършваща през март, на ниво от 140 млрд. йени, спрямо 35,4 млрд. йени година по-рано. Сумата е в съответствие с целите на компанията част от 5-годишния ѝ план.
Освен това японският гигант заяви, че ще отправи оферти за Toshiba Plant Systems & Service, Nishishiba Electric и NuFlare Technologies, за да ги превърне в изцяло нейни звена.
Това се случва в момент, в който акционерите настояват за повече действия за преразглеждане на портфолиото от активи на компанията.
Японското правителство също посочи възможността от конфликт на интереси между публично търгувани компании майки и техните звена и насоките за корпоративно управление на тези фирми.
Toshiba промени фокуса си от мащаб към печалба след големите счетоводни скандали, които доведоха до фалит на звеното ѝ за енергетика в САЩ Westinghouse и до продажбата на бизнеса ѝ с чипове за памет.
Освен това компанията направи промени в борда на директорите си, за да добави повече външни лица и да включи директори, които не са от Япония, което се случи за първи път от 80 години. С това тя отговори на натиска от страна на инвеститорите.
Петгодишният план има за цел постигането на 8-10% марж на оперативната печалба за годината, завършваща през март 2024 г. чрез фокусиране в енергетиката, социалната инфраструктура и бизнеса с услуги.


От 9 август цените на финансовите услуги остават само в евро
Румъния: Радарите ни не са засекли дрона преди експлозията в България
МО: Дронът край Кардам най-вероятно е "Майя" и е широко използван от Украйна
Хороскоп за 9 август 2026
Медицински хеликоптери проведоха две успешни операции
Водородната икономика е в упадък, но не е мъртва
Тръмп допринася за златна ера на възобновяемата енергия в САЩ
Израелската индустрия се сблъсква с недостиг на чужди технически експерти
Турция ограничава движението на кораби към руски пристанища в Черно море
Заплахата от Ел Ниньо може да доведе до по-скъпи боровинки
В Китай пресъздават забранени класически автомобили
Този нов SUV на Nissan може да пристигне в Европа
Домашният контакт губи от станция на стената при зареждане
Кой губи най-много от нашествието на китайските марки
Новата платформа на Honda ще се прави от индийци
Пожарът край Асеновград обхвана над 6000 декара, вече е овладян
Интер надви Ювентус в дербито, Диуф се превърна в герой
Шофьор на автобус с телефон в ръка зад волана: Гледа TikTok и кара с лакти (ВИДЕО)
Медведев: Западът използва Грузия като инструмент срещу Русия
Христо Гаджев: Да видим как правителството на Румен Радев ще защити националния ни интерес