Основателят на Zoom Video Communications Ерик Юън е прехвърлил близо 40% от акциите си от компанията, която управлява – дял, оценен на близо 6 млрд. долара. Това се случи, след като миналата година цената на акциите на Zoom скочи повече от три пъти, пише Wall Street Journal.
Трансакцията е записана като два подаръка до неоповестени публично получатели, и са от два тръста, на които Юън и съпругата му са съуправители, сочат документи до борсовия регулатор, подадени в петък.
В изявление говорителка на Zoom коментира, че “разпределението е направено в съответствие с условията на тръстовете на Ерик Юън и съпругата му и в съответствие с обичайните практики на Юън за планиране на състоянието му“. Компанията не разкрива кой контролира акциите в момента. Юън и съпругата му не са отговорили веднага на запитването за коментар.
Юън е най-големият акционер в компанията с дял от 15% от стойността на фирмата и около 40% от правото на глас в нея преди трансакциите от петък, сочат данни на InsiderScore, която анализира сделките с акции от вътрешни лица. Подаръците възлизат на около 6% от акциите на компанията, допълва InsiderScore.
Пандемията превърна услугата за видео разговори на Zoom в нещо обичайно в домакинствата, а компанията – в любимка на инвеститорите. Успехът ѝ нареди 51-годишния Юън в списъка на Forbes с милиардери, а през декември списание Time го определи за Бизнес личност на годината.
Цената на акциите на Zoom, която скочи от под 100 долара в началото на 2020 г. до над 500 долара в края на същата година, в петък приключи борсовата сесия на ниво от 337 долара. По време на следобедната търговия в понеделник книжата понижиха стойността си с 8%. Базираната в Сан Хосе, Калифорния, компания има пазарна капитализация от 100 млрд. долара.
Роденият в Китай Юън е работил като инженер в Cisco Systems, преди да напусне компанията и да създаде Zoom през 2011 г. Фирмата стана публична през 2019 г., но той запази ключовите си позиции в нея.


Скоро: Озоновата дупка ще изчезне непълно
Тъжна вест! Почина един от най-големите архитекти в историята
Какво време ни очаква в неделя?
Внимание! Чакат ни мощни магнитни бури в следващите дни
Желязков посети Монетния двор, за да види лично как се секат българските евромонети (СНИМКИ)
Кой ще замести Хасет в Белия дом, ако стане шеф на Фед
Жизнено важната търговия на Русия с петрол в Индия е в упадък, но не и изчезнала
Глобата от 140 милиона долара на Мъск показва, че ЕС губи самообладание
ChatGPT спечели правото си да се саморегулира. Това може да се развие зле
Германия ускорява мерките срещу дронове - зачестяват инцидентите на летищата
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
„Байерн” надигра „Щутгарт” с хеттрик на Кейн
Божидар Божанов: По всичко изглежда, че провокаторите са действали с МВР
Разходите за заплати нарастват с около един милиард евро
Румен Петков: Омразата тръгва от парламента
Желязков: Българските евромонети ще са законно платежно средство от 1 януари