През 2020 г. голяма част от населението на Западна Европа увеличава сериозно присъствието си в интернет. Данните на Евростат показват, че 80% от европейците във възрастовата група 16-74 години са ползвали ежедневно мрежата през миналата година.
България обаче е на дъното по този показател.
През миналата година най-слабо разпространение на употребата на интернет в целия ЕС записват гражданите на Северозападния регион в България - 53% във възрастовата група 16-74 години. Тенденцията обаче е позитивна - през 2015 г. например едва 33% от населението на този регион в тази възрастова група са били всеки ден в мрежата.
През миналата година още три български региона изостават съществено от европейските нива - Северен централен (55%), Югоизточен и Южен централен (56%).
Най-високо е нивото на използването на интернет в Югозападния регион - 73%, което се доближава до средното за общността. През 2015 г. в този регион 58% от хората на възраст 16-74 години са използвали интернет всеки ден.
На обратния полюс са Скандинавските страни. Най-много интернет използват гражданите на финландския регион Уусимаа, в който попада и столицата Хелзинки - 96%. На следващо място са Столична област на Дания и Стокхолм (Швеция), където по 95% от хората във възрастовата група 16-74 години всеки ден използват интернет.
eurostat
Източник: Евростат
Спрямо 2015 г. има съществен ръст на ползващите интернет в целия ЕС - с 15 процентни пункта, но и сравнението е малко трудно, защото референтният период се отнася за времето преди пандемията от коронавируса, която промени навиците на потребителите.
Данните на статистиката показват още, че живеещите в градовете ползват по-често интернет спрямо хората, живеещи в селските региони.
Още интересни графики може да разгледате тук.


Жълт код за силен вятър и вълнение е обявен за четвъртък за морското крайбрежие
Над 50 000 бебета са се родили у нас през 2025 г.
Асен Личев: Европа пресъхва, а чиновниците още пишат доклади
България е на опашката в ЕС по брой коли, но начело на класацията по най-стари автомобили
Джош Кушнер и Боб Айгър купуват Лос Анджелис Лейкърс за $12,5 милиарда
Тръмп се връща към икономически натиск върху "окопалия се" ирански режим
Отчетите на S&P 500 са толкова добри, че инвеститорите вече се притесняват
Изкуственият интелект тласка енергийния сектор към нова вълна от сделки
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 1
Шест проблема при Honda CR-V на старо
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
Екип на ЕК анализира миграционната ситуация в Сеута
ПСЖ спечели за втора поредна година Суперкупата на Европа
Иран: Ормузкият проток остава затворен, докато не се приемат условията ни
Съдът ще гледа мярката на момичетата, задържани за убийството на Георги Кузев
265 са вече жертвите на земетресението в Колумбия