Първото поколение от новите мобилни телефони, използващи единно зарядно устройство, следва да бъде на пазара след 2010 г.
Това става възможно, след като производителите на мобилни телефони поеха ангажимент да осигурят съвместимост на зарядните устройства на базата на микро-USB интерфейс и представиха днес меморандум за разбирателство на Европейската комисия, съобщиха от институцията.
За да се улесни изпълнението на меморандума за разбирателство, ще бъдат разработени нови стандарти на ЕС, чиято цел е да се осигури продължително безопасно използване на зарядните устройства.
От комисията поискаха производителите да предложат доброволен ангажимент за съвместимост на зарядните вместо това да стане чрез приемане на съответното законодателство. Несъвместимостта на зарядните устройства за мобилни телефони създава сериозно неудобство за потребителите и създава ненужни отпадъци, обосноваха искането си от комисията.
С предадения днес меморандум за разбирателство производителите се ангажират да осигурят съвместимост на новите мобилни телефони, разполагащи с възможност за обмен на данни, на базата на микро-USB интерфейс, който ще служи и за осигуряване на зареждане. Очаква се този интерфейс да осигури добър капацитет за зареждане.
Меморандумът е подписан от Apple, LG, Motorola, NEC, Nokia, Qualcomm, Research in Motion, Samsung, SonyEricsson и Texas Instruments. Той няма да бъде пречка пред нововъведенията на пазара на мобилни телефони, тъй като в него не е предвидено използването на конкретна технология завинаги, се подчертава в съобщението.


Лекари спасиха бременна след тежка катастрофа
Жалбата за "Парад на гордостта" във Варна остана без разглеждане
Никола Цолов може да се състезава във Формула 1 още догодина
Над 400 са случаите на морбили в страната
Има задържан за палежа в "Аспарухово"
Войната с Иран поставя под риск парични преводи за 124 млрд. долара от Залива
Скептицизмът на пазарите към Анди Бърнам е предупреждение за Великобритания
Русия създава алтернативна информационна екосистема
Рискът от „супер“ Ел Ниньо нараства с високите температури в Тихия океан
Срив при бензиновите автомобили: Range Rover се продава на половин цена в Китай
Стар VW Golf стана звезда, след като беше пратен за скрап
Hummer отиде на дъното при пускане на лодка на вода
Nissan спира работа по електрическия Qashqai
BMW 3-Series 2018 срещу Audi A4 2018: Кое е по-надеждно
Китайци направиха най-черната автомобилна боя
Котаракът Лари е единствената константа на “Даунинг стрийт” 10
След 25 години: "Как Гринч открадна Коледа" с Джим Кери ще има втора част
Заради семейна почивка в Пампорово: Мицкоски се оплака на НАТО от "източния съсед"
За и против по-висок данък за второ и трето жилище