fallback

Казусът с Ant Group напомня на инвеститорите, че Пекин все още е големият шеф

Изказването на Джак Ма от миналата седмица прекрачи важна граница за китайските власти

09:15 | 07.11.20 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Когато миналата седмица Джак Ма избра да каже истината на властта за провалите на китайската финансова система, той се целеше много високо – може би твърде високо. 

Основателят на компанията за онлайн търговия Alibaba, който вече е най-богатият човек в Китай, трябваше да стане значително по-богат, когато неговата Ant Group дебютира на борсите в Хонконг и Шанхай в четвъртък. При очаквани 73 млрд. долара, това щеше да е най-голямото първично публично предлагане в историята.

Но след като на публичен форум Ма отправи критики към доминирания от държавата банков сектор, най-известният предприемач от страната беше призован от регулаторите да обсъдят набързо издадени насоки за индустрията, които могат да засегнат бъдещата печалба на Ant. Във вторник вечерта борсите в Шанхай и Хонконг обявиха, че IPO-то на Ant ще бъде отложено, пише Financial Times.

Според Шанхайската фондова борса регулаторните промени „могат да станат причина компанията ви да не успее да изпълни условията за листването или изискванията за разкриване на информация“. Драматичният обрат на събитията напомня на китайските компании и на техните инвеститори, че все още трябва да отговарят пред Комунистическата партия.

„Джак Ма очевидно е допуснал грешка. След месеци с наведена глава, той си създаде много врагове“, коментира Чен Джъу, професор по финанси в Университета на Хонконг.

Професор Чен допълва, че макар частните групи като Ant да не представляват същото ниво на потенциален финансов риск като големите китайски банки, „те трябва да бъдат обект на много по-систематична регулаторна рамка“.

В изявление от вторник, преди борсата в Шанхай да хвърли бомбата, Ant заяви, че Ма и китайските регулатори са обменили мнения „ за здравето и стабилността на финансовия сектор“.

“Ant Group е ангажирана с прилагането [на регламентите] и... ще продължим да подобряваме възможностите си за предоставяне на приобщаващи услуги и да насърчаваме икономическото развитие“, допълни компанията.

На финансово събитие, което се проведе на 24 октомври в Шанхай, Ма отправи критики към големите държавни банки в Китай заради „манталитета им на заложни къщи“. По думите му онова, от което се нуждае втората по големина икономика в света, са смели нови играчи като Ant, които могат да предоставят кредити на иновативните, но трудно обезпечавани компании и лица, обичайно избягвани от големите китайски финансови групи.

Главният говорител на срещата обаче имаше различно послание. В първата си публична изява от близо година, китайският вицепрезидент Уан Цишан наблегна на финансовата стабилност. „Трябва да има фин баланс между насърчаването на финансовите иновации, подсилването на пазара, отварянето на финансовия сектор и изграждането на регулаторен капацитет“, каза той. „Безопасността винаги е на първо място.“

Фактът, че Уан беше антикорупционен съветник на Си Дзинпин от 2012 до 2017 г., го превърна във втория най-влиятелен човек в страната.

Банките и други играчи от финансовия сектор в Китай отдавна протестират, че работят при много повече ограничения, отколкото новите дигитални участници на пазара.

Въпреки че Ant получи уверения от регулаторите преди да обяви плановете си за първичното публично предлагане, отдавна се чуват скептични гласове по адрес на компанията от Китайската централна банка, както и от банковия регулатор в страната.

Висш ръководител на голяма международна банка в Хонконг коментира, че привикването на Ма на разговор с регулатора подсказва, че Пекин „иска да сложи Ant на каишка, преди чудовището да стане неконтролируемо“.

„Когато наскоро нападна банкерите, той беше сметнат за арогантен и неразумен“, допълва директорът. „Банките в Китай не са само ядрото на традиционната финансова система. Те са продължение на паричната политика“.

IPO-то на Ant беше възприемано като силен символ за бъдещия потенциал на китайските финансови пазари. То привлече почти 3 млн. долара благодарение на инвеститорското търсене.

Инвеститорите очакваха, че китайските регулатори могат да заемат по-твърда позиция към финансовите онлайн групи. В своя проспект Ant посочва, че е изправена пред регулаторни рискове в Китай и че ще трябва да създаде одобрена от централната банка холдингова компания, за да изпълни разпоредбите на Държавния съвет, издадени през септември. Това може да има пряко въздействие върху бъдещата ѝ печалба.

Новите регулации могат да принудят инвеститорите „да преразгледат своите предположения [за растежа на Ant], като се имат предвид явните признати на регулаторна намеса“, коментира Кевин Квек, анализатор на Bernstein Research.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:23 | 14.09.22 г.
fallback