Фермери ще могат да кандидатстват с колективни проекти за инвестиции в стопанствата, стана ясно преди дни на семинар, организиран от Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ). Това ще става с мярката за модернизиране на стопанствата в новата Програма за развитие на селските райони (ПРСР).
Какви инвестиции обаче ще са възможни?
Земеделците ще могат да купуват заедно трактори, техника за преработвателни предприятия, съоръжения за капково напояване. Те ще могат да се обединяват, за да се направят сондажи в блоковете. Изисква се обаче десет души да кандидатстват заедно, коментира пред Investor.bg зам.-министърът на земеделието Явор Гечев.
Не е необходимо земеделците да създават сдружения, за да купуват техниката, уточни той. Гечев посочи, че ще се приемат заявления и за общи складове за продукцията.
Има смисъл от подобна мярката. Дребните производители вече осъзнават, че трябва да се обединят, за да защитят своите интереси, коментира Ивайло Тодоров, член на УС на АЗПБ.
Малките производители обикновено са в секторите овощарство, зеленчукопроизводство и животновъдство, където трябва да се решат проблемите със съхранението на продукцията. За тях е важно да изградят общи складове, допълни той.
Неговата организация в момента разработва модел за създаването на подобно обединение за колективни инвестиции.
Тодоров посочи пример за такова коопериране – картофопроизводители от Австрия са се обединили, за да изградят общ склад за съхранение и цех за почистване, купили са машини за засаждане и прибиране на реколтата. Той допълни, че колективните инвестиции ще са особено подходящи за българските картофопроизводители в планинските райони.
Според Тодоров създаването на обединения за колективни инвестиции ще бъде стимулирано и от финансовите бонуси, които фермерите може да получат.


Радев: Въпрос на време е българските продукти да изчезнат напълно от трапезата
„Черноморски туристически празник“ събира варненци на 30 и 31 май
Държавата дава безвъзмездно на Община Варна терен за детска градина
Явор Гечев: Мерките не ограничават цените, а изчистват пазарните изкривявания
Varna Channel Cup 2026 събира ветроходния елит във Варна
Борса с човешко лице: Как пазарите в Румъния и Полша станаха най-големите в ЦИЕ
Могат ли САЩ и Китай да намерят ново взаимодействие?
АИКБ: Малките фирми ще са най-засегнати от новите изисквания
IPSOS: Няма очевиден кандидат за премиер в парламента, освен Стармър
IPSOS: Големият въпрос е жизнения стандарт на британците
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Subaru отива на съд заради фабричен дефект
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Chery се връща към това, от което VW се отказа
Всяка десета кола e манипулирана – внимавайте с тези модели
Катастрофа на "Цариградско шосе" в София, има задръстване СНИМКИ
Kaizen Gaming обедини 237 доброволци за участие в екологични и обществени инициативи
Бивш шеф на ЦРУ: Контролирайки Ормузкия проток, Иран ни държи заложници
На косъм: Откриха бомба под кола в село Говедарци
В НС: Приеха на първо четене промените в съдебната власт