След като стана ясно, че по-голямата част от средствата по новата оперативна програма "Региони в растеж" (ОПРР) 2014-2020 г. ще отидат за 39 големи и средни градски центъра, по-малките общини се опасяват, че резултатите ще са негативни за малките населени места.
Очаква се последният вариант на програмата да бъде разгледан от Министерски съвет преди нейното окончателно изпращане за официално одобрение от Европейската комисия, съобщава сайтът eufunds.bg. В проекта пише, че се предвижда средствата за благоустройство да са основно за 39 града – за енергийна ефективност, градска мобилност, подобряване на околната среда и здравна и социална инфраструктура, както настоява Брюксел. При преговорите обаче българските общини искаха 64 населени места да ползват средствата.
Кметът на община Троян Донка Михайлова каза пред БНР, че това ще доведе до по-голямо неравенство между отделните региони.
Тя изтъква, че общините от "четвърто йерархично ниво*, като цяло това са вторите градове в областите, ще получат финансиране по програмата по втора приоритетна ос (б. р. - Подкрепа за енергийна ефективност в опорни центрове в периферните райони). Донка Михайлова изчислява, че до 2020 година 28 общини ще получат малко над 3,5 милиона евро на община. „Това е една пренебрежимо малка сума“, казва тя.
„Всички онези бели петна, които ще останат по ОП "Региони в растеж", ще може да се кандидатства по другите оперативни програми, като Програма за развитие на селските райони (ПРСР)“, казва кметът на Берковица Димитранка Каменова. Тя очаква тези населени места да получат и национално финансиране от 2016 година, което било обещано на кметовете от министър Лиляна Павлова.
Според кмета на Берковица се слага началото на преодоляване на различията между отделните региони.
*Сандански, Свиленград, Самоков, Ботевград, Троян,Севлиево, Карнобат, Нова Загора, Попово, Пещера, Поморие, Разлог, Девин, Нови пазар, Мездра, Провадия, Червен бряг, Козлодуй, Берковица, Тутракан, Елхово, Белоградчик, Златоград, Никопол, Генерал Тошево, Крумовград, Ивайловград, Малко Търново.


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Петте елемента в изграждането на учителя: Липсата на една брънка скъсва веригата
Великобритания трудно ще възстанови щетите от Brexit върху икономиката си
Износът и вносът на Китай скочиха през май благодарение на AI
Поръчките на петролни супертанкери надминаха рекорда от 2008 г.
Бунтът срещу центровете за данни заплашва бъдещето на AI
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Само 3500 долара: новият украински прехващач на Shahed привлича внимание
Полицията проверява незаконна помпена станция за над 500 000 лв. на яз. "Студен кладенец"
Приятелите на Джей Ло се надяват тя да даде шанс на Брет Голдстин
Диетата MIND: Шест храни за здрав мозък