fallback

Тръгва процедурата по ОПОС за изграждане на компостиращи инсталации

Общините могат да подават проекти до 1 август 2016 г.

15:02 | 04.08.15 г. 16

Тръгва първата процедура за прием на проекти по новата оперативна програма „Околна среда“ за периода 2014-2020 г. До 1 август 2016 г. общините могат да подават проекти за изграждане на компостиращи инсталации за разделно събрани зелени или биоразградими отпадъци, съобщи на пресконференция днес министърът на околната среда и водите Ивелина Василева, цитирана от БТА.

Процедурата е с бюджет малко под 98 млн. лева. Тя е свързана със задължението на България да намали обема на биоразградимите отпадъци с 35 на сто до 2020 г.

Проектите ще се финансират на конкурентен принцип, обясни Василева. Ще се финансират инсталации с годишен капацитет между 2 и 20 хиляди тона.

За най-малките компостиращи инсталации - с годишен капацитет от 2 до 4 хиляди тона, финансовата помощ може да бъде до 3,4 млн. лева. За съоръженията с капацитет от 4 до 6 хил. тона на година помощта е до 3,9 млн. лева, от 6 до 10 хил. тона - до 5,4 млн. лева.

За най-големите компостиращи инсталации за зелени и биоразградими отпадъци, с годишен капацитет от 10 до 20 хил. тона, финансовата помощ е до 7,4 млн. лева, допълни министърът на околната среда. Преработените отпадъци могат да се използват за наторяване, за поддържане на зелените системи на общините и други.

Размерът на подкрепата по оперативната програма зависи от сложността на инсталацията и големината на територията, която обхваща.

Василева коментира, че има възможност да се финансира и изграждането на регионални депа за отпадъци. От началото на годината са закрити 35 стари депа, очаква се още 41 да бъдат закрити след изграждането на новите регионални системи, поясни тя.

„Този напредък се отчита от ЕК и се надяваме, че няма да се стигне до финансови санкции за страната. Ако се мобилизират общините, ще можем да се справим до края на 2016 година", посочи екоминистърът, цитирана от агенция „Фокус“.

На пресконференцията Василева допълни, че са идентифицирани и 11 рискови проекта във водния сектор. Постигната е обаче договорка с Европейската комисия (ЕК), че те могат да бъдат фазирани, т.е. ще могат да се финансират със средства и от новия програмен период.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:01 | 12.09.22 г.
fallback