fallback

Националната научна програма ще внедрява водорода като енергия на бъдещото

До две години ще бъде създадена първата водородна енергийна станция

17:13 | 13.03.19 г.

Националната научна програма ЕПЛЮС ще внедрява водорода като енергия на бъдещото. Тя е част от Европейската стратегия за ускорено разработване и комерсиализиране на технологиите за използване на възобновяема енергия, съобщи БТА.

За създаването и разпространението на водорода като енергия ще работят образователното и транспортното министерство. До две години ще бъде създадена първата водородна енергийна станция, стана известно на работна среща с участието на зам.-министъра на образованието Карина Ангелиева и на зам.-министъра на транспорта Ангел Попов. 

Очаква се още през тази година с изпълнението на ЕПЛЮС електрическите превозни средства от следващо поколение изцяло да могат да разчитат на иновативни методи за презареждане.

Дейностите, към които е насочена ЕПЛЮС, са получаването, съхранението и преобразуването на възобновяемата енергия, водородно базираните технологии и еко-мобилност. Общият й бюджет е 7,3 млн. лв.

В съобщението се допълва, че правителството одобри 11 научни програми на МОН за периода 2018-2022 г. Те са насочени към значими екологични, технологични, културно-исторически, етични, здравни и икономически въпроси.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:52 | 11.09.22 г.
fallback