Слабо представителство на жени в листите на водещите партии за изборите за Народно събрание отбелязват от фондация „Български център за джендър изследвания“.
Според организацията едва ли делът на жените в бъдещия парламент ще прескочи достигнатите 27 на сто от изборите през 2001 г., предаде БТА.
Нови лица ще внесе партия ГЕРБ, която е поставила няколко жени на челни места - 5 водачки на листи, 12 втори места и 7 трети места.
НДСВ е начело с по девет жени на първи, съответно на втори и трети места. БСП е поставила само по четири жени на първо, съответно на второ място от общо 31 избирателни района. Начело в листите на ДПС са поставени 2 жени на първи места и 3 на втори места. Имената на водачките в БСП и ДПС са известни и отдавна познати на всички, отбелязват от фондацията.
„Синята коалиция“ е отредила 3 първи места и 6 втори места за жените, което е отстъпление от подхода им към изборите за Европейски парламент.
„Атака“ е избрала само 2 първи и 5 втори места за жените от тази партия.
Жени начело няма в 17 района в листите на „Синята коалиция“, в 14 района в листите на ДПС и в 13 района в листите на „Атака“.
От фондацията посочват, че при избора на български депутати в Европейския парламент е било постигнато почти равнопоставено участие - 47 процента жени спрямо мъже.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро
Еврото, цените и властта: Накъде върви държавната намеса?