fallback

Ивайло Пенев: Спад при дълговите книжа, но искрица светлина за банковите акции

Евтините пари все още са много и навсякъде, коментира експертът от Елана

11:10 | 13.07.17 г. 1

След като в рамките на месец юни видяхме нови рекорди на редица водещи борсови индекси, до края му някои от тях са надолу с около 5% - корекция, каквато скоро не бяхме виждали. В един нормален свят с нормални лихви сезонните фактори обикновено имат и второ проявление - покачване на цените на дълговите книжа, но тази година виждаме различна картинка, коментира Ивайло Пенев, ръководител „Управление на активи“ в ЕЛАНА Фонд Мениджмънт, в месечния бюлетин на дружеството.

„Реториката на централните банкери, че инфлация има или поне идва скоро и коментарите за ограничаване на стимулите изглежда притесниха инвеститорите. Това доведе до спад и при дълговите книжа, а искрица светлина остана в банковите акции, които имат нужда от по-високи лихви и по-стръмна крива на доходността, за да могат да печелят от краткосрочните влогове, които набират, и от дългосрочните кредити, които раздават“, казва Пенев.

Експертът обяснява, че в момента евтините пари все още са много и навсякъде, а водещите световни икономики се представят добре и шансът за по-сериозни корекции е малък.

„Развитието на дълговия пазар е може би по-съществено, тъй като там дисбалансите са много по-големи заради покупките на централните банки. Едно пазарно покачване на лихвените проценти би могло да замести повишенията на основните лихви и да даде повече гъвкавост на централните банкери“, отбелязва Пенев.

Той коментира, че може би вече сме видели дъната на лихвения цикъл и оттук следва по-трудната задача - светът да се пребори със зависимостта си от евтините пари в големи количества.

В България ръстовете на цените на акциите и оптимизма на инвеститорите вървят ръка за ръка. В сезона на дивидентите това вероятно ще доведе до реинвестиране на средства и ще даде тласък на индексите, коментира експертът.

В същото време, по думите му, безработица от 6% и икономически ръст около 3% определено са в подкрепа на държавните финанси и могат да ни позволят да намалим държавния си дълг и да продължим да сме отличници в това отношение в ЕС.

Пенев припомня, че България погаси 950 млн. евро номинал глобална емисия облигации и по сметки на икономисти дългът ни ще спадне на около 25% от БВП.

Макар да има европейски държави с по-ниски показатели, в свят в който десетилетие след най-голямата дългова криза в историята имаме още по-голяма планина от държавни и корпоративни задължения това определено е похвално, коментира той. "Остава да се надяваме, че лидерите на държавата ще се възползват максимално от това и то само и единствено за благото на населението й“, заключава той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:41 | 06.09.22 г.
fallback