fallback

Правосъдното министерство ще бори злоупотребите с прехвърляне на фирми и имоти

Ведомството сформира работна група за изготвяне на пакет от законодателни промени, които трябва да бъдат предложени на Министерски съвет до 20 октомври

20:05 | 20.08.15 г. 12
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Във връзка със зачестилите сигнали за злоупотреби с продажби на търговски дружества и дружествени дялове на юридически лица, както и за кражби на имоти, Министерството на правосъдието (МП) сформира работна група за изготвяне на пакет от законодателни промени, съобщават от ведомството.

Измененията и допълненията ще са в Търговския закон, Правилника по вписвания и Наредба 32 за служебните архиви на нотариусите и нотариалните кантори, които да регламентират допълнителен контролен механизъм за ограничаване на злоупотребите с прехвърляне на търговски дружества и имоти.

Предвижданата ревизия в законодателството е резултат и на анализа, изготвен от Инспектората на министъра на правосъдието по Закона за съдебната власт след проверки в териториалните звена на Агенцията по вписванията от началото на годината. Анализът показва, че при констатираните случаи на злоупотреби няма нарушения от страна на служителите на агенцията, но има пропуски в законодателството във връзка с възможностите за по-сериозен контрол.

Екипът на МП, ангажиран с работата по законовите промени, предвижда новите текстове да са готови и изпратени за приемане в Министерския съвет до края на октомври.

Една от основните идеи е управлението и продажбата на търговски дружества и техни дялове да се изповядват пред нотариус, който да проверява самоличността на страните (продавач и купувач) чрез системата на ЕСГРАОН, до която имат достъп всички нотариуси в страната.

След нотариалната заверка документът задължително ще се представя пред длъжностните лица по регистрация в Търговския регистър при подаване на заявленията за промяна в обстоятелствата на юридическите лица.

Ръководител на работната група е заместник-министърът на правосъдието Вергиния Мичева-Русева. За участие в първото заседание, планирано за 8 септември, се канят представители на Агенцията по вписванията, Нотариалната камара, Агенцията по кадастъра, Министерството на вътрешните работи, прокуратурата, Върховния касационен съд, Националното сдружение на общините, Българската асоциация на съдиите по вписванията, Асоциацията на банките в България, Министерството на външните работи, Висшия адвокатски съвет и IT специалисти.

МП работи и по идеята за надграждане на единния регистър на пълномощните с цел той да стане по-ефективен, тъй като в него сега не се представят пълномощните, заверени от кметове на общини, капитани на кораби, както и обстоятелства, заявени пред длъжностни лица от дипломатическите представителства на България в чужбина.

С включването на всички тези органи към единния регистър за пълномощни ще се осигури възможността всяка от институциите, пред които тези документи се представят, да може да прави справка по всяко време за истинността им.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:38 | 06.09.22 г.
fallback