Министерството на околната среда и водите (МОСВ) ще съгласува с производителите въвеждането на продуктова такса за полиетиленовите торбички, съобщиха от МОСВ.
Това са решили на среща министърът на околната среда и водите Нона Караджова и ръководството на Българската асоциация „Полимери“ (БАП).
Двете страни са постигнали споразумение министерството да подготви проектонаредба за ограничаване на използването на торбичките чрез въвеждане на продуктова такса, която след това ще бъде представена на БАП за обсъждане и съгласуване.
Първоначално производителите на полиетиленови торбички са заявили несъгласие с въвеждането на продуктова такса или каквито и да е ограничения за използване на полиетиленови торбички.
Основните им опасения са, че въвеждането на таксата и ограничението на полиетиленовите торбички ще доведе до нелоялна конкуренция от нерегламентиран внос.
Представителите на търговски вериги, участвали в срещата, са предложили на министър Караджова да бъдат предприети разяснителни кампании сред клиентите.
Караджова от своя страна е припомнила резултатите от проучване на МОСВ, според което 86 на сто от анкетираните одобряват да бъде преустановено използването на полиетиленови торбички в търговските обекти и те да бъдат заменени с торби за многократна употреба.
По данни на Националния статистически институт през 2007 г. в България са произведени 8 019 тона пластмасови опаковки от категорията „торбички, пликове и чували”, което е равно на 263 броя торбички на човек.
За сравнение в Германия се използват едва 65 броя на човек годишно, а в Австралия – 161 броя. В Ирландия, преди въвеждането на таксата, са се падали по 328 броя на човек годишно.


Войната в Украйна блокира почти изцяло износа на зърно през Черно море
България сред лидерите в ЕС по ръст на строителството през юни
Учениците губят способността си да мислят заради прекомерната употреба на ИИ
ЕФЕ: Новият враг на Европа: сушата ще става все по-честo срещано явление през следващите години
Еврокомисар: Трудни дни за електроснабдяването в Европа
Светът води грешния дебат относно AI безопасността
Трейдъри хеджират риска Фед да снижи лихвите през 2027 г.
Тръмп използва Ким Чен Ун, за да притисне Южна Корея
Meta тихомълком се превърна в един от най-големите AI клиенти на Microsoft
Защо AI не е най-голямата инфлационна тревога на BoE, част 1
Превишението на скоростта е новото нормално: 79% от американците го правят
OSCA: забравеният символ на автомобилното изкуство
Защо задната скорост може да вие като развалена прахосмукачка
7 култови спортни коли, които си отидоха без наследник
Как изглежда Toyota Prius, която минава по 20 000 км на месец
Русия срещу НАТО: защо сценарият за руска атака срещу Европа е малко вероятен
Голям пожар избухна край Розино и Кърнаре, огънят застрашава гора
Мадона показа снимки от своя ЧРД в Корфу
Гл. Комисар Джартов: Не бива да сме спокойни, пожароопасният сезон продължава