Новите лизингови договори отчитат ръст с 48% на годишна база до 248,5 млн. лв. за първото тримесечие на 2011 г., показва преглед на Investor.bg на данните от БНБ.
Това е първото следкризисно увеличение на новите лизингови договори на годишна база, като ръстът е улеснен от факта, че именно през първото тримесечие на 2010 г. е достигната най-ниската стойност на сключените нови лизингови договори.
Увеличението обаче не покрива изтичащите договори и общият лизингов портфейл намалява със 152 млн. лв. през първото тримесечие на 2011 г. и намалява до 3,87 млрд. лв. към 31 март 2011 г., спрямо 4,03 млрд. лв. в края на 2010 г.
Към 31 март 2010 г. той е бил 4,74 млрд. лв. (спад с 18,2%), а рекордните 5,82 млрд. лв. са отчетени към 31 декември 2008 г. (на база стойности към края на годината).
Данните показват, че на тримесечие биват изплащани лизингови договори за около 400 млн. лв., което показва, че спад на общия лизингов портфейл ще има и в следващите тримесечия.
Ръстът на новите лизингови договори през първото тримесечие на 2011 г. е малко нетипичен, тъй като е формиран от раздел Други, който се увеличава над 23 пъти на годишна база до 33,6 млн. лв. Увеличението при този вид лизинг е в размер на 32,1 млн. лв. от общ размер на увеличението с 80,8 млн. лв.
В раздел Други не влиза лизингът на машини, съоръжения, индустриално оборудване, компютри и друго електронно оборудване, товарни, лекотоварни и леки автомобили и недвижимо имущество.
29 млн. лв. от увеличението в общия лизинг се дължи на нови лизингови договори на товарни и лекотоворани автомобили, които се увеличават с 82% на годишна база до 63,6 млн. лв.
Лизингът на леки автомобили се увеличава с едва 8,6% на годишна база до 57 млн. лв. или увеличение с 4,5 млн. лв.
С 31% на годишна база намалява лизингът на компютри и друго електронно оборудване (до 3,7 млн. лв. за първото тримесечие), с 1,2% намалява лизингът на недвижимо имущество (до 30,5 млн. лв.), а с 48% се увеличава лизингът на машини, съоръжения и индустриално оборудване (като последният формира 17 млн. лв. от увеличението на годишна база и е за 53 млн. лв. през първото тримесечие на 2011 г.).


Испанският премиер е силно притеснен заради пожарите
ЮНЕСКО включи планината Олимп в Списъка на световното наследство
Хороскоп за 27 юли 2026
Властите в Германия: Атентатът срещу Прайд парада в Берлин е ислямистки
Временно променят разписанието на няколко автобусни линии във Варна
Европа си правеше сметките за евтин газ за зимата, но избухна борба за доставки
Тайван ще ограничи интернет, за да симулира война с Китай
Фирмите за дронове търсят как да преодолеят GPS заглушаването във военни зони
Китай вероятно ще пренебрегне новите мита на Тръмп преди визитата на Си
Испания започва да дразни останалата част от Европа
Застрахователите приключват с изхвърляне на фарове заради спукано стъкло
Яхтата на Зукърбърг шокира със сметка за бензин и с вредни емисии
100 000 собственици избраха 10-те най-надеждни коли на пазара
Разработка на Toyota премахва един от проблемите на хибрида
Новият Mercedes AMG GT изгоря по време на тестове
Голям пожар гори край петричките села Кърналово и Михнево
КАТ установи 29 пияни и 6 дрогирани шофьори за денонощие
5 лесни, вкусни и здравословни рецепти за домашен сладолед с банан без захар
Пеканов: Спряхме корупционна схема за 127 млн. евро в МРРБ
Внимавайте в Бургас: Над 1500 са глобите за тротинетки и АТВ до момента