"Никой никога повече няма да предложи условията, които сега Русия предложи на България за изпълнението на проекта "Белене"", посочи на енергетиката на Русия Сегей Шматко, допълвайки че има предвид не само кредитирането и цената, съобщава ИТАР-ТАСС.
Цената за строителството на българската АЕЦ "Белене" ще бъде определена през идните три месеца, уверен е руският министър.
"Неотдавна се срещнах с министъра на икономиката, енергетиката и туризма на България. Според мен през идните два-три месеца ще можем окончателно да проведем преговорите по ценовото предложение", каза Шматко.
Министърът припомни, че проектът е преминал всички необходими експертизи в България и изрази увереност, че ще премине и допълнителни проверки предвид препоръките на Европейския съюз, свързани с аварията е АЕЦ "Фукушима".
"Абсолютно сме уверени, че техническият проект на АЕЦ "Белене" ще покрие тези допълнителни изисквания", заяви той.
В областта на атомната енергетика трябва да се създаде наднационална система от стандарти за сигурност и да се унифицират технологиите, посочи Шматко.
Министърът изрази и увереност, че "не съществуват алтернативи на атомната енергетика".
Всичко за проекта АЕЦ "Белене" може да проследите тук
(БТА)


Дисципът на БФС обяви, че няма убедителни данни за расизъм на мача Черно море - Ботев
Варна предоставя спортната си база на клубове за 5 години
От понеделник две варненски линии минават на летни разписания
Хороскоп за 16 май 2026
Четвъртокласници-доброволци в "Детско полицейско управление" гостуваха на Районен съд-Варна
Печелившите и губещите от срещата на върха на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
MARA: Абонатите вече използват много повече токени от преди
MARA: Енергията е ключ към AI
Чистата енергия е „структурно защитена“ от шокове като тези в Ормузкия проток
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
МОК въвежда генетичен тест за пола на Олимпийските игри в Лос Анджелис
КЗП завежда колективен иск срещу електроснабдително дружество
Мирчев: Прокуратурата прекалява, нищо не налага задържането на доставчика
преди 14 години Швейцария също спира ядрените централи, а ние получаваме "страхотни" НО много секретни оферти (Само ББ и ЦЦ в момента знаят колко са изгодни) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Да, бе да, няма алтернативи. Руски невеж мафиот!!! Ние тук ядем доматите с колците или какво? Върви си у дома и си съсипвай Русия заедно с Путин. Германия спира всички централи през следващите години. Италия реши да ги спре. Във Франция, която е почти напълно на атомна енергия, се надигат гласове да спрат да я ползват. Само до мухлясалите руски мозъци това не стига и продават ли продават. А ние купуваме като балъци... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години и още нещо поне според мен изглежда по добре идеята за някои нов съвремен реактор в козлудуй на мястото на затворените наприме отколкото за цял нов аец - би трябвало и по-евтино да излезе... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години ами да видим тогава да ги обявят публично тези цифри на невроятната оферта... освен това да се постарае да изхвърли всичките лапачи които са се наредили на опчашка на проекта ако руската страна има воля може да го направи за да не изглежда на българите че някои се облагодетелства за тяхна сметка... и тогава защо и да не купим от руски реактори, които обаче да могат да се зареждат и с еропейско гориво защото света геополитически не се зане какъв ще бъде дори след 10 години... камо през целия период на живота им отговор Сигнализирай за неуместен коментар