Износът на обработена дървесина за трети страни (извън ЕС) е нараснал почти двойно спрямо миналата година, като увеличението се дължи основно на засиленото търсене от Турция. Това съобщи за Investor.bg председателят на Браншовата камара на дървопреработвателната и мебелната промишленост Калин Симеонов.
За полугодието на тази година Изпълнителната агенция по горите (ИАГ) е издала разрешителни за износ на над 227 хил. т обработена дървесина и на дървени въглища, съобщи директорът на агенцията Бисер Дачев. Той добави, че тенденцията на засилено търсене на дървесина продължава от миналата година.
Данните на Националния статистически институт (НСИ) за шестте месеца на 2011 г. показват, че общият износ на дървен материал и мебели надхвърля 670 хил. т. Като стойност този експорт надхвърля 220 млн. лв. За цялата 2010 г. общият износ е надхвърлил 1,2 млн. т при 863 хил. т през 2009 г., отчита статистиката.
Българската продукция напоследък се търси основно за строителната индустрия в Турция, която от миналата година отчита ръст, поясни Калин Симеонов. Немалки количества техническа дървесина се реекспортират от турски фирми за Ирак, където също има засилено търсене на технологичен материал, добави Симеонов.
Докато при първично преработената дървесина се отчита сериозно увеличение на износа, кризата в мебелния бранш се задържа, обясни председателят на браншовата камара. До миналата година мебелните компании разчитаха на поръчките за износ, направени преди 2010 г.
През тази година търсенето на мебели остава слабо не само на вътрешния пазар, където поради силно орязаните доходи потреблението беше ограничено значително, но бизнесът среща сериозни затруднения и в търговията зад граница поради сериозната конкуренция, обясни още Калин Симеонов.
Свързани компании: