СДС изневери на предбрачния съюз с ДСБ и регистрира днес в ЦИК коалиция със седем десни партии за участие на президентските избори наесен, но без участието на Иван Костов.
Напук на споразумението им, подписано през май преди вътрешния син вот, хората на Мартин Димитров предпочетоха пред Иван Костов съдружие със Стефан Софиянски, Евгений Бакърджиев, Александър Праматарски, Любен Дилов-син и др.
Обединението се нарича "Съюз на десните партии" и всички застават вкупом зад кандидата на СДС Румен Христов, спечелил вътрешния вот през юни пред опонента си от ДСБ Светослав Малинов.
"Това е безпрецедентно обединение на десницата, но за съжаление без ДСБ", обяви шефът на предизборния щаб на СДС Борис Марков.
На свой ред заместничката на Командира – Екатерина Михайлова, коментира, че за разлика от СДС, ДСБ държи на споразуменията, които е подписала и няма да издига свой кандидат за президент. Подкрепят Румен Христов.
"В тази коалиция, в този състав, говоря поне за част от партиите, не бихме могли да участваме по много причини", каза тя, но не пожела да ги изброи.
На въпрос дали регистрацията на "Съюз на десните партии" означава край на Синята коалиция, Михайлова заяви, че не може да отговори на този въпрос.
"ДСБ държи на Синята коалиция и уважава предварителния вот", каза само тя.
По думите й в ДСБ знаели за ситуацията от вторник следобед. В сряда даже имало разговор между Мартин Димитров и Иван Костов.
Явно обаче не са стигнали до решение, защото днес Димитров коментира пред журналисти разочарованието си от поведението на тъмносиния си събрат, който по думите му отново разделя десницата.
"От две години полагаме огромни усилия за широко дясно обединение. Поканихме всички партии дясно-център да влязат в това широко дясно обединение.
За нас е необяснимо поведението на Иван Костов и ДСБ, които искат да подкрепят, без да участват в регистрацията, тъй като поискаха форматът да бъде много по-тесен, което за президентски избори не е правилно.
Убедени сме, че това широко дясно обединение е правилният път, пътят за промяна на България, за силно дясно и затова България да бъде друга след президентските избори", допълни Мартин Димитров.
Още новини за предстоящите избори от Dnes.bg


„Пътеводна светлина“ – Васил Петров представя морето и неговите истории във Варна
Направиха нови стълби зад училище "Климент" във Варна, почистиха мястото и някой веднага го превърна в тоалетна
Удължен е лицензът за продължаване на дейността на „Лукойл“ в България
Черно море без трима ключови играчи срещу ЦСКА 1948 в Бистрица
Обмисля се създаване на общинска структура за подобряване състоянието на градската среда във Варна
Петролът леко поевтиня, като фокусът е върху безизходицата в Ормузкия проток
Путин не може да разбие вратата на НАТО. Затова опитва през прозореца
Съпротивата срещу AI центровете може да предпази сектора от нов дотком срив
Акциите и облигациите се покачват, залозите за по-високи лихви в САЩ отслабват
Русия обмисля саботаж и други атаки в Европа, предупреждава разузнаването
Най-търсеният автомобил на старо е до 5 години
Mercedes подготвя нов хибрид за C-Class, GLC и GLE
Четири скрити функции на автомобила
Шест проблема при Honda CR-V на старо
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Джартов: Земите ни не са в добро състояние и това води до пожари
Брутален случай на пътна агресия: Жена беше преследвана и нападната, заради забележка
Румъния спира напълно АЕЦ "Черна вода" заради нивото на Дунав
Русия нанесе удари в украинския град Измаил, има щети по пристанището
Готвят конституционни промени, които да гарантират правото на разплащане в брой
преди 14 години Има една стара БГ поговорка "Осетила се Мара кога да се побара" изгоря Мартине от трънка та на глог се натресе! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Марти ! .. НЕ СИ ПРАВ! ... да знаеш! отговор Сигнализирай за неуместен коментар