Комисията за защита на конкуренцията отмени избора за доставка и монтаж на скенери за летищата във Варна и Бургас поради нарушения при провеждането на обществената поръчка, съобщиха от комисията.
Проверката е показала, че при избора на изпълнител на поръчката за покупка и монтаж на седемте скенера концесионерът на двете летища „Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт” АД е излъчил компания без международно признат сертификат за безопасност на подобни уреди.
От представената по преписката оферта е установено, че избраният доставчик „Сектрон” ООД е представил копие на сертификат за доказване на безвредност по отношение на филмови материали и копие на сертификат за доказване на безвредност по отношение на храни и лекарства, издадени от Dade Moeller & Associates.
От комисията за защита на конкуренцията са поискали информация от Изпълнителната агенция „Българска служба за акредитация” дали Dade Moeller & Associates е международно признат сертифициращ орган, като отговорът е бил, че дружеството не е акредитирано от българската служба за акредитация.
Проверката на КЗК в официалните интернет страници на европейските органи по акредитация на рентгенови устройства за проверка на багаж също не са дали еднозначна информация за това, че тази компания е одобрена, съобщиха от КЗК.
Заключението на експертите от КЗК е, че „комисията за провеждане на процедурата е извършила нарушение на закона за обществени поръчки, като е допуснала до участие и класирала изпълнител, който не е доказал по категоричен начин, че отговаря на предварително обявените условия в документацията“.
КЗК е върнала преписката на „Фрапорт“, която е задължена да върне процедурата на етап разглеждане на офертите, а от участника „Сектрон” ООД ще бъдат изискани доказателства за това дали Dade Moeller & Associates е международно признат сертифициращ орган.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
Няколко души пострадаха от мълния в увеселителен парк в Швеция
Украйна планира производство на ракети "Пейтриът": защо това е лоша идея?
Путин призна: Преминаваме през труден период, обеща да се справи с предизвикателствата
Рекордна температура от над 36 градуса измериха в Русе