fallback

Петрол АД: На пазара за горива цените са близки, защото иначе не сме конкурентни

Нефтената компания е работила миналата година с брутен марж на печалбата от около 13 ст./л, каза финансовият й директор

12:02 | 20.03.12 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Станислав Николаев. Снимка: Личен архив

"На пазара за горива цените са близки, защото иначе няма как да сме конкурентоспособни", каза за Investor.bg финансовият директор на „Петрол“ АД Станислав Николаев. Така той коментира обявеното преди три дни предварително решение на Комисията на защита на конкуренцията (КЗК), според което четири фирми, между които и дъщерната на „Петрол“ - „Нафтекс Петрол“, са обвинени в картелно споразумение относно цените на горивата на едро.

„Нашата стока е съвсем стандартна, не представлява например обувки или дрехи, за да можем за покажем съществени разлики в качеството. Затова ако някоя от фирмите на пазара на горива поддържа на своите бензиностанции по-високи цени от над 3-4 ст./л спрямо другите, то нейният оборот ще бъде нисък“, даде пример Николаев. По думите му за това допринася и фактът, че бензиностанциите у нас са разположени сравнително нагъсто.

Така че, ако от двете страни на улицата има бензиностанции на две различни фирми, при по-голяма разлика в цените клиентите ще зареждат автомобилите си само на тази с по-ниските цени, подчерта зам.-шефът на нефтената компания.

Той обясни, че в някои европейски страни, например във Франция, има и по-големи разлики в цените на горивата, като на бензиностанциите на магистралите те са по-скъпи. Обаче за тези места разрешение за изграждане на бензиностанция се дава при определени условия и затова обектите не са на близки разстояния, уточни Станислав Николаев.

Конкретно за „Петрол“ АД той посочи, че според предварителните данни за миналата година, фирмата е работила с брутен марж между доставна и продажна цена на горивата от около само 13 ст./л (7-8%). Като с посочения марж се плащат всички разходи, включително за труд, инвестиции и така нататък. Николаев допълни, че обичайният брутен марж в Европа е в рамките на 10-12 евроцента на литър, т.е почти двойно по-висок.  

Да не забравяме, че големите петролни фирми като „Лукойл България“ и „Нафтекс Петрол“ имат и блокирани средства в рамките на десетки милиони долари в изпълнение на директивата на ЕК за поддържане в своите складове на задължителни нефтени запаси, каза още финансовият директор на „Петрол“ АД.

 

Свързани компании:

Петрол АД(PET)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:52 | 14.09.22 г.
fallback