Райфайзенбанк (България) ЕАД публикува новото издание на месечния си макроикономически обзор, базиран на наличните към началото на юли данни за основните показатели на българската икономика.
Анализаторите на банката отчитат смесени сигнали за развитието на икономиката от началото на пролетта, за разлика от преобладаващо негативните развития през първото тримесечие на годината.
През април промишленото производство отбеляза спад от 2,8% на годишна база, но в същото време подотрасълът преработваща промишленост бe на положителна територия с годишно нарастване от 0,8%. Според анализаторите на банката, това е свързано с намаляване на негативното влияние на външната среда по линия на износа.
През май промишленото производство отчете ръст от 0,9%, както на месечна, така и на годишна база.
В обзора се отбелязва, че след спадовете през първите два месеца на 2012 г., през март и април износът на стоки нараства на годишна база, макар и с минимални темпове – съответно 1,9 и 2,5%. От друга страна, започналото възстановяване на вътрешното търсене се свързва и с дефицита по текущата сметка от 158,7 млн. евро за април.
Износът през май нарасна с 10,7% на годишна база, но ръстът по вноса продължава да е с десетина пункта по-висок.
Анализаторите отчитат забавяне на процеса на погасяване на чуждестранни задължения от началото на годината, което се очаква да окаже благоприятно въздействие върху икономическата активност. През първите четири месеца нетните погасени вътрешнофирмени заеми са в значително по-малък размер спрямо година по-рано, поради което нетните преки чуждестранни инвестиции в България достигат 368,2 млн. евро спрямо едва 14,3 млн. евро през същия период на предходната година.
Динамиката на услугите продължава да бъде слаба поради по-късното начало на възстановяването на вътрешното търсене. Задържащо влияние върху нарастването на потреблението оказва състоянието на пазара на труда.
През разглеждания период бе отчетен спад на безработицата в страната до 12,2%, основно поради сезонни фактори, но анализът отбелязва, че като цяло не се наблюдават устойчиви процеси на възстановяване на пазара на труда.
От гледна точка на фискалната политика, продължава да се подобрява изпълнението на държавния бюджет, като за втори пореден месец бе реализиран излишък (284,6 млн. лв.), с което и натрупаният от началото на годината бюджетен баланс вече е положителен и възлиза на 67,4 млн. лв.
„Прогнозите на групата Райфайзен сочат към сравнително добро представяне на Централна и Източна Европа през тази година, така че очакванията ни са България да не бъде изключение от общия тренд”, коментира главният икономист на Райфайзенбанк Калоян Ганев.
„Все пак икономическият растеж у нас ще бъде значително по-скромен от този на страни като Русия и Полша. В този контекст устойчиво възстановяване на пазара на труда не може да се случи, така че в близко бъдеще не се очертава трайно решение на проблема с безработицата и нарастването на доходите”, допълни Ганев.
Според банката е възможен до около 2% икономически растеж у нас през 3-то и 4-то тримесечие на годината.
Виенският институт за международни икономически изследвания наскоро обяви, че очаква икономическият ръст в България да достигне 0,5% през тази година.
По-силно икономическо оживление може да се очаква догодина, когато според институцията брутният вътрешен продукт (БВП) на страната ни ще регистрира ръст от 1,5%, а през 2014 г. – 2%.
Прогнозата на института за икономическия ръст на България през 2012 г. съвпада с очакванията на Европейската комисия (ЕК) и е близка до прогнозата на Международния валутен фонд (МВФ).


Закопчаха четирима с дрога във Варненско
Спипаха четирима крадци във Варна
Ученичка създаде карта за подаване на сигнали за препълнени контейнери във Варна
Варна посреща един от символите на обединена Европа
Редица райони на Варна са без вода в петък
Голямата драма в НАТФИЗ даде живот на микродрамите в България
Тръмп наложи ценови прагове и мита върху полисилиция и неговите производни
България стана батерията на Източна Европа, износът на ток е рекорден
Ранният старт на работния ден спасява от трудови злополуки в жегите
ФИФА иска да запази доходоносните почивки за хидратация на следващото Световно
Тръмп: Хората с електромобили са „болни“
Французин записа антирекорд - 566 глоби за паркиране
Най-добрият V6 в света? Тествахме новите GranTurismo и GranCabrio
Toyota удвоява инвестициите си в хибриди
Пет слаби места при Mazda6 на старо
Жертвата се превръща в символ: Психолог анализира агресията на младежите в Пловдив
Първите мамутски кости в Дунав са открити преди 150 години
Бърз влак блъсна и уби жена в района на гарата в село Бутово
Стреляха по тролейбус с пътници в Плевен, стъкло бе счупено