През декември 2012 г. посещенията на чуждестранни граждани у нас отбелязват минимален ръст от 1,2% спрямо същия месец на 2011 г. Това сочат данни на Националния статистически институт (НСИ).
Според НСИ през декември миналата година визитите на граждани от други държави в България са малко над 397 хил. Регистрирано е увеличение при посещенията с цел почивка и екскурзия - с 8,3%, и със служебна цел - с 6,3%, докато при посещенията с други цели има намаление с 5,8%.
Данните на статистиката сочат, че от общия брой чужденци, посетили България, най-голям е относителният дял на гражданите от Европейския съюз - 55,8%, следвани от тези от другите европейски страни - 36,5%.
Същевременно пътуванията на българи в чужбина пред декември на 2012 г. бележат спад с 5,9% на годишна база. Визитите на наши граждани в други страни са намалели и спрямо ноември 2012 г. с 3,5%.
По-малко пътувания на наши туристи е отчетено главно в Австрия – 42,5%. Спад в посещенията на българи през декември мин. г. има и в Гърция – с 34,8% спрямо същия период на 2011 г. Според НСИ известен спад има и в пътуванията до Румъния – с 28,9% и Испания – с 26,2%.
Същевременно националната статистика отчита увеличение през декември на годишна база на посещенията на наши граждани в Германия – със 73,8%, Франция – с 32,7% и Турция – с малко над 17%.
През декември се запазва тенденцията най-голям дял от общия брой пътувания на български граждани в други страни да бъде с цел гостуване, обучение, посещение на културни и спортни мероприятия. Този вид посещения формират почти 60% от общия брой. Те са следвани от тези със служебна цел – 22,3%, както и от тези обвързани с почивка и екскурзия – почти 19%.


Варна отбелязва Международния ден на подводното културно наследство с филм
Полковник е новият заместник-министър на здравеопазването
Намаляват продуктовата такса за отпадъците от електронно и електрическо оборудване
Опасна мода: Младежи карат в насрещното заради харесвания в социалните мрежи (ВИДЕО)
Арестуваха млад мъж с марихуана във Варна
Защо мирът е по-опасен от войната за новите лидери на Иран
Газовите централи за центрове за данни ще вдигнат емисиите в САЩ с 20%
AI гигантите ще спечелят 1 трилион долара тази година. Може да не е достатъчно
Бягството на Apple от AI отново започва да тежи на акциите ѝ
Нова технология може да промени лечението на мозъчни заболявания
Първото поколение на BMW X5 получи V10 и ръчни скорости
Защо страничните огледала са обречени на изчезване
Опасна мода взима жертви по пътищата
Шофирането без навигация може да ви предпази от Алцхаймер
Първото Lamborghini с V12 не е кола или трактор
Какъв здравословен проблем измъчва Новак Джокович?
По-малко от една трета от руските бензиностанции разполагат с гориво
Парадокс в САЩ: американските ВВС купуват китайски дронове за защита на ядрена база
Спасиха ли с екзорсизъм обсебена жена в храм в Шумен? ВИДЕО
Разследват известен китайски комик заради шега с комунистическа песен