fallback

Кр. Алексиев: 30% от новите ни кредити през последните две години са земеделски

Металообработващите компании също са активни, туризмът се представя стабилно, споделя регионалният директор на УниКредит Булбанк за Варна

10:18 | 04.07.13 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Крум Алексиев, регионален директор Банкиране на дребно. Снимка: УниКредит Булбанк

Разговаряме с Крум Алексиев, регионален директор Банкиране на дребно в УниКредит Булбанк – Варна, за настоящите тенденции и предизвикателства в банкирането.  - Отива ли си кризата? По отношение на малкия и среден бизнес и физическите лица се наблюдават променени икономически условия - те се подобряват, макар и с малко, всяка година. Оттук нататък от нас зависи как ще се развиваме. - В кои сектори бизнесът е най-активен?

Най-активни са земеделците, както и металообработващите, основно износителите. 30% от новите кредити през последните две години са селскостопански. Само 8% от БДС в региона обаче се формира от селското стопанство, така че дори спад в сектора няма да се отрази на общата кредитна активност, която може и да се увеличи, ако производителите решат да складират продукция.

- Кои други фирми в региона се развиват добре? Туризмът се представя стабилно по време на кризата с годишен ръст от над 5%. Въпросът е самият туристически сектор да определи посоката, в която иска да се развива, да очертае какъв тип продукт иска да предлага. В региона има предпоставки за културен, балнео и ловен туризъм. Въпросът е да се определят приоритетите в бранша и да се работи активно и с подкрепата на държавата, разбира се, за инфраструктурата. 

- Традиционно високата безработицата във варненска област пречка ли е пред банкирането в региона? Да, през последните години доста фирми се принудиха да съкратят персонал. Освен това тук има една сезонност в заетостта – и при туризма и при земеделието, което е пречка защото няма постоянство в доходите. Решението за мен в дългосрочен план е да се инвестира в образование, за да може така да се привличат инвеститори, които да наемат квалифицирана работна ръка. В Търговище, например, Шишеджам наемат много хора, но с ниска квалификация, което значи ниски доходи, което затруднява достъпът им до финансиране.

- Колко са просрочените ви кредити?

Тенденцията е за намаляване на просрочените задължения след пика им през 2010 и 2011 г. Просрочените кредити към физически лица и малки и средни предприятия са 17%. Част от кредитите бяха преструктурирани по наша инициатива.

„Нашата стратегия е да сме близо до клиентите и да улавяме финансовите им проблеми, за да тръгне от нас и навреме инициативата за преструктуриране, което задържа просрочията. От корпоративните кредити, отпуснато през последните две години, нямаме нов лош заем“, добави Йорданка Панова, регионален директор Корпоративно банкиране в УниКредит Булбанк – Варна. „20% е делът на Булбанк в корпоративното кредитиране в региона. Портфейлът ни от корпоративни кредити, който е нараснал с 15% през 2012 г., е разпределен по равно между оборотно и инвестиционно кредитиране“, посочи тя.

- Какъв е типичният кредит?

Средният размер на потребителския кредит е 6-7 хил. лв. за период от 70-120 месеца, но кредитите често се погасяват предсрочно или рефинансират.

- Споменахте, че ипотечното кредитиране запазва нивата, можем ли да говорим, че жилищният пазар се е стабилизирал?

Да, това вероятно е дъното, защото в последните години много имоти, които бяха обезпечения по лоши кредити бяха предложени на пазара. В момента във Варна има дефицит на ново строителство спрямо търсенето. За ръст в ипотечното кредитиране е необходима стабилност на доходите на кредитоискателите.

- Kак ще се отрази евентуалното свиване на ликвидността от централните банки по света върху лихвите по кредити и депозити? Едно увеличаване на лихвите на централните банки при всички случаи ще доведе до увеличение върху лихвите по кредитите. Реално цената на депозитите е няколко пъти над тази в Европа. В следващите години маржът между кредити и депозити ще се съкращава. Фактор е и държавният ни риск, който в текущата ситуация би могъл да се увеличи. - Очаквате ли ръстът в депозитите на населението да продължи? Вероятно да, но по-благоприятно е когато той е обусловен от увеличение на богатството на населението. Парите в обращение се увеличават, когато бизнесът е по-активен, така че привлеченият ресурс ще се увеличава с подобрението на икономиката.

- Какво води до ръста на депозитите? Факт е че има доста сделки със земя, които вероятно увеличават депозитите. При депозитите до 1000 лв. може би става дума и за отложено потребление на някои домакинства, макар че като цяло потреблението расте.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:33 | 10.09.22 г.
fallback