fallback

Мими Виткова: Здравната вноска трябва да се увеличи с 2%

Проблемът в НЗОК не е кадрови, а политически, твърди бившият здравен министър (1995-1997)

11:11 | 08.07.13 г. 18

Мими Виткова. Снимка: Bulgaria On Air

Средствата, които България харчи за здравеопазване, са почти колкото и във всяка друга държава в ЕС. "Ние гледаме само публичните разходи, които са 4% от брутния вътрешен продукт (БВП), но ако ги съберем с частните, се получават 8% - колкото в Европа. Проблемът е, че имаме малък БВП и затова парите изглеждат малко“. 

Това заяви в ефира на Bulgaria On Air бившият здравен министър (1995-1997) Мими Виткова. 

„В европейските страни болните плащат около 15% от джоба си за лечение, а в България – 50%“, каза Виткова. Именно заради това е неизбежно да се увеличат парите за публичните разходи, твърди тя. „В следващите две години е необходимо здравноосигурителните вноски да се повишат с 2%, но постепенно и тези пари трябва да отидат в частните фондове“, каза Виткова. Тя е категорична, че има голяма неефективност в изразходването на средствата в здравеопазването. „Нямаме анализ защо от въвеждането на осигурителния модел от 1998 г. досега разходите за здравеопазване нараснаха девет пъти, а неудовлетвореността на гражданите нарасна многократно повече“, твърди Виткова. „Първата стъпка за новия шеф на НЗОК е да огледа изтичането на средствата, което се наблюдава основно при болничната помощ, както и да работи при повече прозрачност“, препоръча бившият здравен министър.

Според нея обаче проблемът на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) не е кадрови, а на политическо ниво във всяка партия, която е на власт, заяви тя.  Виткова допълни, че практиката, наложена от ГЕРБ, за честите смени в здравните институции, продължава. „Мерките, които управляващите ще предприемат, трябва да стана обществено достояние“, допълни още тя. Какво още каза Мими Виткова можете да видите във видеоматериала!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:01 | 14.09.22 г.
fallback