fallback

Кънчо Стойчев: Борисов стои зад протестите

Трябва ни дата за нови избори, но не сега, а през пролетта, смята политологът

09:01 | 28.07.13 г. 14
Автор - снимка
Създател

От: Камелия Цветанова

- Господин Стойчев, твърдите, че политическото е убито, какво имате предвид?

Това е много трудна професия, тя изисква много сериозна подготовка, трябва да ги критикуваме, но да си мислим, че сега след избори, ще имаме изцяло нови, появили се с магическа пръчка, няма как да се случи. Политическото съдържа диалог, уважение към опонента, а не да минава в ролята на сатанизатор. Най-добрият пример за това е Бойко Борисов, който три години и половина лъже. Той има качества, енергия, харизма и вместо те да отидат в полза на България те отидоха в посока на съсипването на политическото. Колкото и да спорят в  германия леви и десни, когато говорят за бизнес, за деца, за здравеопазване, няма ляво и дясно, това е национален интерес. Трябва да се обединим, ако искаме да живеем по-добре, срещу монополите, тоест да искаме демонополизация на страната и съответно контролни органи. Започнахме добре през февруари, трябва да довършим тази работа. Трябва да се обединим по въпроса за съдебната система. Мисля, че няма леви, няма десни, това е въпрос за всички нас. Всеки човек иска да живее в правова държава. Това е третият компонент на нормалното общество, който ние не можахме да изпълним. Защото демокрацията изпълнихме, пазарната икономика криво-ляво, но правова държава не направихме. Тук можем да се обединим. Третото, около което можем да се обединим, много ми се иска да бъде образованието. Коя политическа сила ще седне сама да реформира бездънната каса здравеопазване, на която за последните десет години бюджетът е увеличен и харчим над три пъти повече. Това трябва да се договори в нашето общество - тези неща да не зависят от ляво или дясно. Трябва да говорим конкретно.

- А не смятате ли, че този процес на сатанизиране го има и от страна на управляващите и парламентарното мнозинство?

Съгласен съм, че се тръгна по веригата стимул-реакция, доста елементарна. Аз го разбирам психологически. Ако вие три-четири години сте подложени на подслушване, тормоз, скалъпени дела, цепят ти партията, купуват ти депутатите, разцепват други партии, а в същото време отговаряте с нещо, политик сте. Изискват се свръхкачества от човек, за да не започне да вижда белите мишки по ъглите. Това го разбирам, но това не ги оправдава. Не трябваше да тръгнат по този начин, а обратно - с протегнатата ръка, а нещата, които са нарушения, са към прокуратурата, съд, това са други сфери. Изобщо винаги тръгването по линията на реванш и обучение на противника чрез унижаването му е погрешно. Не че  Борисов и Цветанов, тази върхушка около тях не ги заслужават, но политиката не е детска игра, където аз ще си отмъстя на приятелчетата. Правилно ли би било заради това, че те сега протестират, да падне правителството? Не би било правилно. Защото това ще зададе същия модел след следващите избори. Трябва да се протестира, но се създава едно самонавиване, че махнем ли ги тези, вече потичат реките с мед и идват едни - откъде идват, ей богу, аз не знам - гении, чисти, непокварени, девствени, умни и способни политици. Да погледнем нашите партньори в Европейския съюз. Предполагам познавате поименно еврокомисарите, това са нашите министри в Европа. Че къде им е талантът и харизмата? И това го е излъчила цяла, обединена Европа. Последният харизматичен политик в Европа, който си спомням, се казва Тони Блеър. Това е големият проблем в Европа, на всички ни. Ние нямаме харизматични общи лидери в момента.

- Виждате ли грешки в сегашната власт?

Огромни грешки. Но основната е тази, че едните не разбраха, че са паднали от власт, а другите не разбраха, че не са спечелили властта. И продължават да не го разбират. Аз съм за широките коалиция, но след всичката чернилка, която изсипа Борисов, той изобщо елиминира думата коалиция и сега въобще на ум не идва, че сатанизира думата актуализация и заем, въпреки че в тях няма нищо лошо.

- А Сергей Станишев прави ли грешки?

Да, като казвам, че не разбраха, че не са спечелили изборите това се отнася и за лидерите на партиите.

- Има ли сега изход от напрегната ситуация след повече от месец протести?

Определяне на нова дата на избори. Според мен не трябва да са сега, а през пролетта. Да кажем - година за представителство, за да може нещо да се реализира, защото за едни месец не може нищо да се направи. Иначе ще получим варненския синдром. Варна беше най-протестиращият град, 100 хиляди бяха на на улицата, но излязоха 50 хиляди да гласуват и избраха тези, които свалиха. Ще постигнем същото в национален мащаб. БСП ще получи малко-по малко от предишните избори, ДПС същото, а според мен по-скоро реформаторският блок няма да влезе, защото стигнем ли до изборите, ще стигнем до въпроса кои са лидерите и като видим лицата, ентусиазмът ще се изпари, защото това са хора, които само преди месец и половина организираха не влизането в парламента с некадърността си, надценяването си. Кунева няма да увеличи гласовете си. Тя сега се отдалечава, защото става все по неадекватна. Излезе преди 2 дни, човек с опит, и каза „избори сега“. Нейният електорат са интелигентни, уравновесени хора, както ги наричаме ние „учителките по английски език“, а тя се отдалечи от тях.

- Властта има ли полезни пи ар ходове, които да използва, за да смекчи общественото недоволство поне това, което е на жълтите павета?

Ограничени са възможностите. Орешарски е почтен и професионалист, но той има ограничени комуникационни възможности, той е по строгият език, но няма онази харизма да го чуят хората. Ако сме в нормална ситуация, няма проблем човек да е само професионалист, но в момента са запушени ушите. За да се отвори тази чуваемост трябва да се направят конкретни стъпки към тези, които са загубили чуваемостта. Първо да се каже, че ще има нови избори, да поискат една година, да си представят плана.

- Оставката на Станишев ще реши ли проблемите?

Не мисля. Тя ще е на дневен ред, разбира се, и най-вероятно няма да се размине, но сега трябва да се направят мостове и дестабилизация на БСП и ДПС няма да ни реши проблемите. 

- Вътрешнопартийните проблеми в БСП дали нямат отношение към протестите?

Не. Това е Борисов. Искането за заседанието на парламентарните комисии за 17 часа беше тяхно, имаше група хора, които като пчели влачеха плочите, имаха си задача и те не протестираха, те си я изпълняваха, видяхме го.

Всичко за протестите срещу кабинета можете да прочетете тук

Още за България четете в Dnes.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:24 | 14.09.22 г.
fallback