Планира се магистралата София-Ниш да е готова до края на 2016 г. Това съобщиха на пресконференция министърът на регионалното развитие Десислава Терзиева и сръбският й колега Игор Мирович, цитирани от БТА.
Терзиева посочи, че Министерството на транспорта и Министерството на регионалното развитие ще имат среща в Европейската комисия (ЕК) за включването на проекта в програмата "Connecting Europe Facility". В момента пътя София-Калотина, който е част от магистралата до Ниш, е включен като приоритетен обект в оперативната програма "Транспорт".
В началото на месеца председателят на Агенцията „Пътна инфраструктура“ Стефан Чайков поясни, че бюджетът на оперативната програма „Транспорт“ за този програмен период няма да стигне за участъка София-Калотина, поради което ще се наложи спирането на процедурата за избор на изпълнител. Процедурата ще бъде отворена наново през 2014 г., въпреки че и парите за новия програмен период вероятно няма да са достатъчни за изграждането на отсечката.
Въпреки проблемите с финансирането на строителството, сръбската страна също е амбицирана да завърши своята отсечка до 2016 г., потвърди сръбският министър.
Терзиева и Мирович са обсъдили и създаването на нов граничен контролно-пропускателен пункт - Салаш-Ново корито. Планира се създаването на нова междуведомствена работна група, която да е ангажирана с изпълнението на новата инфраструктура, уточниха двамата.
През август правителството реши да направи преглед на работата по договорени, но неизградени гранични пунктове със съседните ни държави, сред които е и пунктът Салаш-Ново корито в близост до Белоградчик.


Българите са сред най-малкото пътуващи с влак в ЕС
Опасно време през уикенда, възможни са валежи до 50 литра на квадратен метър
Как ще протекат матурите: МОН с указания и информация за зрелостниците
Нови правила за пенсиите влизат в сила до края на годината
Пламен Абровски: Започва засилване на контрола и изсветляване на цялата верига на доставки на храни
Си обеща, че Китай ще отвори икономиката си още повече към света
Задържането на кораб край ОАЕ усложни усилията на САЩ за мир с Иран
Хуманоидните роботи ще дадат тласък на доминацията на Китай в износа
Siemens Energy: Търсенето на газови турбини за AI центрове е много силно
Coach стана хит сред Gen Z, а Shein и Temu отварят „кутията на Пандора“
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Двама са задържани за вчерашното убийство в Монтана
Отличиха най-активните студенти в първото издание на SkillUp Arena в УЗФ
Най-голямата криза, пред която се е изправяла Евровизия - Израел
Матурата по БЕЛ е следващата седмица, над 53 хил. ученици ще се явят на нея