Потребителите ще са тези, които ще платят всички дисбаланси и грешни политически решения, които се вземат в момента по отношение цената на газа. Това заяви в предаването “Денят On Air” на Bulgaria On Air заместник-председателят на Столичния общински съвет и общински съветник от ГЕРБ Николай Стойнев.
“Изразът, че сметката накрая плащат потребителите, е изключително верен”, коментира той.
Според Стойнев в момента енергетиката в България е изправена пред много сериозен проблем, тъй като в системата има много дисбаланси и огромна междуфирмена задлъжнялост. Очевидно е, че с решения, които на пръв поглед звучат добре, като намаляването на цената на природния газ, проблемите няма да бъдат решени, категоричен е експертът.
По думите му въпреки всички спекулации с цената на газа, за крайния потребител тя реално не спада, а намалението по никакъв начин няма да рефлектира върху цената на парното или топлата вода.
Понижаването на цената на тока от топлофикациите няма да донесе нищо на “Топлофикация София”, а загубите от това за нея ще са около 15 млн. лв на годишна база, уточни Стойнев. Ако това се случи, според него, ще се стигне до момент, в който дружеството ще се намира в изключително тежко състояние.
Общинският съветник е един от вносителите на предложението начело на “Топлофикация София” да застане частна компания. По думите му това е начинът да се внесе международен опит - в управлението се включи частно юридическо лице. Като гаранция за добро изпълнение на работата от компанията ще се иска да поеме финансов ангажимент за покриване на част от старите задължения на “Топлофикация София” и да направи инвестиции в технологиите в нея. Последното ще понижи разходите и ще подобри качеството на услугата и цената, твърди Стойнев.
По думите му през последните години е преустановено трупането на нови задължения на дружеството, а задълженията за стари периоди предстои да бъдат уточнявани, тъй като вероятно част от тях са отпаднали по давност. Експертът припомни, че през 2008 г. Министерски съвет излезе с постановление за отпускането на 400 млн. лева за покриване на въпросните задължения. Сумата е преведена на Българския енергиен холдинг, но нито един лев от задълженията не е бил покрит.
“Настояваме това да бъде изяснено”, коментира Стойнев. Той не е убеден, че ще бъде намерен инвеститор, но междувременно се търси консултант, който да помогне на общината да формулира критериите и начина, по който ще бъде контролирана работата на юридическото лице.
Повече по темата вижте във видеото на Bulgaria On Air!


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Пригответе се за потоп от петрол веднага щом Ормузкият проток отвори отново
Акциите, златото падат преди данните за инфлацията в САЩ
SpaceX поставя 30% от търгуемите акции в пасивни ръце, тествайки пазарите
Трейдърите в S&P 500 се борят с волатилност, напомняща на бурята околото митата
Лойд Остин: Би било доста скъпо флотът на САЩ да отвори Ормуз и да го задържи отворен
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Демерджиев се срещнал с близки на загиналите от случая “Петрохан”
Градушка унищожи лозята в Йоаким Груево и Брестовица
Йотова награждава пожарникарите, помогнали на пострадалите на “Челопешко шосе“
Митрофанова: Радев призовава за дипломация с Русия, но засега само устно
Започва ремонтът на релсите по бул. “Княгиня Мария Луиза“